Sabır çiçeği Muğla’da açtı ama ölecek

Türkiye'de ilk kez 2011 yılında Köyceğiz'de açan ve halk arasında sabır çiçeği olarak bilinen Agave, bu kez 5 metrelik boyu ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi döner kavşakta çiçek açtı. Agave çiçek açtıktan sonra ölmesiyle biliniyor.

Sabır çiçeği Muğla’da açtı ama ölecek

Türkiye’de ilk kez 2011 yılında Köyceğiz’de açan ve halk arasında sabır çiçeği olarak bilinen ve dünyada sadece tropik alanlarda yetişen ve 60 ila 100 yılda bir çiçek açan agave bitkisi bu kez 5 metrelik boyu ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi döner kavşakta çiçek açtı. Agave yaşantıları boyunca bir kez çiçek açıyor ve açtıktan sonra ise ölüyor.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİ’NDE

Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Agave bitkisini yetiştirenler onun çiçek açtığını göremeden öldüğü, bitkinin çiçek açtığını gören insanların da kendilerini çok şanslı hissettiği açıklandı.

Yıllarca çiçek açmadığı için yüzyıl çiçeği de denilen agave bitkisi halk arasında sarı sabır, sabırsızlık bitkisi veya sabır çiçeği olarak da adlandırılıyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasında Sıtkı Koçman Köprüsü’nün yanında 5 adet yetişen ve çiçek açan agave bitkisi ile ilgili Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, “Buradan sürekli geçiyoruz. Bir ay öncesine kadar bu bitkinin alt taraflarını görüyorduk. Bir ay içinde uzadı ve çiçeklerini verdi. Bu bitki 60 ila 100 yıl arasında bir kez çiçek verebiliyor. Biz şu anda ona şahit oluyoruz” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

Böyle bir olaya tanık olmanın güzel bir duygu olduğunu da belirten Çiçek, şöyle konuştu:

“4 tanesi art arda açmış durumda. Bunun menşei Güney Amerika. Ülkemizde de Ege kıyılarında ılıman bölgelerinde yetişiyor. Üniversitemiz yeşil ve sürdürülebilir kampüslerden birine sahip. Üniversitemizin girişindeki Agave Amerikan çiçeği de boy göstermiş durumda şu anda 4 tanesi yan yana. Çok etkileyici bir görüntü.”

Toprak Dede'nin diktiği 'sabır çiçeği' 40 yıl sonra açtı İlginizi Çekebilir Toprak Dede'nin diktiği 'sabır çiçeği' 40 yıl sonra açtı
Loading...