Saç dökülmesine karşı yemeniz gerekenler

50-200 tele kadar normal görülen saç dökülmesi, doğru beslenme ile engellenebilir.

Saç dökülmesine karşı yemeniz gerekenler

Saçlarınızda günlük 200 telden fazla dökülme görülüyorsa bir sorun var demektir. Uzun süreli saç dökülmesinde ise mutlaka bir doktora görünmeli ve beslenmenizi düzenlemelisiniz.

PROTEİN DESTEĞİNE İHTİYACINIZ OLABİLİR

Eğer günlük diyetinizde yeterli protein almıyorsanız, fazla miktarda saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.


Bitkisel protein kaynakları kuru baklagiller, tam tahıllar, soya veya hayvansal protein kaynakları et, tavuk, balık, süt, peynir, yoğurt ve yumurtayla rezervlerinizi doldurabilirsiniz.

DEMİR KADINLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller, pekmez, yeşil sebzeler, domates, kuru meyveler ve yağlı tohumlar demir bakımından zengin.


Demir, özellikle kadınlar ve vejetaryenler için yeterli alımı oldukça önemli bir mineral. Yetersiz alımı saç kayıplarına yol açıyor.

BİOTİN KAYNAĞI YUMURTA


Yumurta sarısı, karnabahar, peynir ve yerfıstığı biotin kaynaklarından.


ÇİNKO İÇİN DENİZE


Deniz ürünleri, et, bira mayası, kuru baklagiller ve mantar çinkonun önemli kaynakları.

SELENYUM SAÇLARINIZA İYİ GELECEK


Balık, tam tahıllar, brokoli, lahana, kereviz, salatalık, soğan, turp, sarımsak, mantar, yumurta, ay çekirdeği selenyum bakımından zengin.

A VİTAMİNİ ALMAYI UNUTMAYIN


Balık, yumurta, kırmızı et, süt ve yoğurt, havuç, kayısı, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, roka, maydanoz, dereotu ve terede bulunuyor.

C VİTAMİNİ SAÇINIZI DA BESLİYOR

Kuşburnu, kivi, turunçgiller, çilek, brokoli, kırmızı ve yeşil biber, kavun, yeşil yapraklı sebzeler, domates, karnabahar ve patates önemli C vitamini kaynaklarından.

D VİTAMİNİ YIPRANMAYI ONARIYOR


En iyi kaynağı güneş olmakla birlikte uzun süre güneşe maruz kalan saçlarda da yıpranma görülebiliyor. Bu nedenle yağlı balıklar, yumurta sarısı, peynir ve süt bol tercih edilmeli.

Loading...