Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Saç dökülmesine ‘kök’lü çözüm
Saç dökülmesine ‘kök’lü çözüm
Dönemsel olabildiği gibi uzun zaman da sürebilen saç dökülmelerinin birçok nedeni var... Ancak son yıllarda geliştirilen kök hücre tedavisiyle dökülmeler büyük oranda durdurulurken; dökülmüş olanların da yeniden çıkması sağlanıyor...
Yaşam 13 Ağustos 2016 - 23:06

Dönemsel olabildiği gibi uzun zaman da sürebilen saç dökülmelerinin birçok nedeni var… Ancak son yıllarda geliştirilen kök hücre tedavisiyle dökülmeler büyük oranda durdurulurken; dökülmüş olanların da yeniden çıkması sağlanıyor…

Hemen herkes zaman zaman saçlarında dökülme, cansızlık, solukluk, kırılma gibi sorunlar yaşayabilir. Belirli oranlarda saç dökülmesinin son derece normal olduğunu belirten Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr Eylem Acar; uzun süren dökülmelerin nedenlerini ve tedavideki son gelişmeleri anlattı…

22

NEDENİ GENETİK DE OLABİLİR MENOPOZ DA

Saç dökülmelerinin nedenleri şöyle sıralanabilir;
– Genetik (Androgenetik Alopesi) sebepler,
– Endokrin bozukluklar (tiroid bezi hastalıkları),
– Doğum sonu dönemi,
– Menopoz,
– Diyabet (şeker hastalığı),
– Beslenme bozuklukları,
– Anemi (kansızlık),
– Bazı ilaçlar,
– Kronik hastalıklar.

21

Ayrıca sık fön çekilmesi, kötü fırçalama, sıkı saç toplama, bazı şampuanlar, boya, perma ve renk açma işlemleri de dökülmelere yol açabilir. Psikolojik stres, güneş, deniz ve havuz sularındaki klor da saçları olumsuz etkiler. Bu gibi nedenlerin araştırılması için öncelikli olarak mutlaka bir dermatoloğa danışmalısınız. Belli tetkiklerin, kan analizlerinin yapılması gerekir. Elde edilen sonuçlara göre uygulanan birçok tedavi yöntemi vardır.

24

BİR YAN ETKİSİ VAR MI?

Yepyeni bir uygulama olan kıllı deri kök hücre enjeksiyonu; zayıf ya da seyrek saç problemi olan hastalarda saç dökülmesi sürecini durdurarak mevcut follikülleri uyarır. Böylece yeni saç çıkmasını sağlar. Kişiden alınan 5-6 greft ve 50 cc kanın laboratuvarda çalışılarak 1 ayda milyonlarca kıllı kök hücre üretilmektedir. Kişi ayda bir 3 seans olarak bu işlemi yaptırır. Her bir seansta 30 milyon kıllı kök hücre kişiye enjekte edilir. Kişiden kişiye farklılıklar görülen sonuçlarda dökülmenin durdurulduğu, ince saçların kalınlaştığı ve yeni foliküllerin oluşmaya başladığı gözlemlenmiştir… Hücresel tedavi yöntemi olarak saç dökülmesi ve kelliğe karşı bulunan dünyada ilk ve tek yöntemdir. Herhangi bir yan etkisi de yoktur.

Kimlere uygulanabilir?

Saç seyrekliği veya saçları incelmiş olanlarda, saç ekimi sonrası sıklığı artırmak amacıyla, saç ekiminden mağdur olup düzeltme operasyonu için yeterli greft sayısı olmayanlarda, tek seansta tüm kapatmalar için yeterli sayıda greft alınmayanlarda, kadınlarda doğum sonrası, menopoz sonrası ve genetik saç dökülmelerinde oldukça etkili sonuçlarla karşılaşılmaktadır.

Kadınlarda ‘Erkek tipi' dökülmeler de yaygın

Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen “Androjenik Alopesi” kadınlarda da çok sık görülen bir problemdir. Yöntem erkeklik hormonu androjenler tarafından etkilenen, genetik yatkınlığı olanlarda gözlenen ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin geri çekilmesiyle sonra tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumlarda başarılı sonuçlar veriyor. Erkek tipi saç dökülmesinde, genetik olarak yatkın kişilerde androjenlerin etkisiyle kalın saç teli üreten saç kökleri cansızlaşır. Birden fazla saç teli çıkaran saç köklerinde ya bir tane saç teli çıkar ya da çıkamaz hale gelir.

23

Yeni saçlar da çıkıyor

Cansız saç köklerinden de kalın saç telleri yerine ince, zayıf, cansız ve açık renkli tüy benzeri kıllar çıkar. Bu durum saçlı deride seyrekleşmeye yol açarak özellikle kadınlarda estetik kaygılara neden olur. Ardından saç kökleri hayati fonksiyonlarını kaybederek bir daha saç üretemez hale gelir. Burada önemli olan nokta saç köklerinin ölmeden önceki uyku fazıdır. Uyku fazına giren kökler cansızlaşır ve saç üretmeyi bir süreliğine bırakır. Bu dönemde saça uygulanan hücresel tedaviler, uyuyan ve saç teli üretemeyen saç köklerini uyandırarak sağlam, kalın, koyu renkli saçların oluşmasını, yeni saç kökleri çıkmasını sağlayabiliyor.

ÜÇ SEANSTA sonuç alınıyor

Erkek ve kadınlara yaptığımız uygulamalarda, hastanın ense bölgesindeki saçlı deriden mercimek büyüklüğünde doku örneği alıyoruz. Böylelikle kişinin kendi hücrelerini çok özel koşullara sahip laboratuvarda üretiyoruz. 1 ay süren üretim sonunda hücreler bir ay arayla toplamda 3 defa kişinin saçsız bölgelerine deri altına olacak şekilde enjekte ediliyor. Her uygulama arasında (15 günde bir) destek tedavisiyle birlikte oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Haftaya:  GÜNEŞTEN YIPRANAN CİLT NASIL ONARILIR?