Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Saçları yıpratan hatalar
Saçları yıpratan hatalar
Saçları en çok yıpratan hataları Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülşen Tükenmez Demirci sıraladı.
Yaşam 26 Temmuz 2017 - 11:20

Saç dökülmelerinin genetik yatkınlıktan strese, hormonal değişimlerden hatalı diyetlere, demir eksikliğine kadar birçok nedeni var… Acıbadem Altunizade Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gülşen Tükenmez Demirci, saç dökülmelerinin altında yatan etkenin günlük hatalı saç bakım uygulamaları da olabileceğine dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

Çok sık saç boyatmak, düzleştirici gibi bazı yöntemlerle saçları şekillendirmek ve sıcak fön uygulamak saç kırılmalarına ve kopmalara yol açabiliyor. Islakken elastikiyeti arttığı için saçlar kolayca zarar görebiliyor. Bu nedenle özellikle ıslakken çok fazla tarak darbeleriyle saçları taramak ve fırçalamak saç kırılmalarına neden olabiliyor.  Saçları çok gergin bir şekilde çekerek  lastikle at kuyruğu yapmak, saçların alın çizgisini geriye çekerek, traksiyonel alopesi olarak adlandırılan  saç kayıplarına neden olabiliyor.