Saçlarınız canlansın

Hepimiz zaman zaman saçlarımızda dökülme, cansızlık, kırılma gibi sorunlar yaşayabiliriz. Dönemsel olabildiği gibi uzun zaman da sürebilen bu sorunların altında yatan birçok neden var... Saçlarınızın pırıl pırıl, canlı ve sağlıklı olmasını istiyorsanız bazı önemli noktalara dikkat etmekte fayda var.

Saçlarınız canlansın

Dökülen saçların yenilerinin çıkmasını sağlamak ya da var olan saçların kalitesini korumak için faydalanılacak birçok yöntem var... Bazen kombine tedaviler de etkili olabilir. Ancak doğru zamanda doğru yöntemin seçilmesi tıbbi tedavilerin etkinliği açısından büyük önem taşımaktadır. Konuyla ilgili olarak  Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar saç dökülme nedenlerini ve son gelişmeleri anlattı…

sac-dokulmesi

 

Önce tetkik sonra tedavi

Genetik (Andro Genetik Alopesi) sebepler, endokrin bozukluklar (tiroit bezi hastalıkları), doğum sonu dönemi, menopoz, diyabet, beslenme bozuklukları, anemi (kansızlık), bazı ilaçlar ve kronik hastalıklar saçların dökülmesinde etkili olabilir. Ayrıca mekanik işlemler, sık fön çekilmesi, kötü fırçalama, sıkı saç toplama, bazı şampuanlar, boya, perma, renk açma işlemleri olabilir. Stres, deniz suyu, güneş, havuz sularındaki klor da saçları olumsuz etkiler. Bu gibi nedenlerin araştırılması için öncelikli olarak mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız. Çünkü belli tetkik ve kan analizlerinin yapılması gerekir. Elde edilen sonuçlara göre uyguladığımız birçok tedavi yöntemi vardır. Bunları kısaca şöyle özetleyebiliriz…

bir-bardak-su-15

 

Oral Tedavi Yöntemleri: Ağızdan alınan ilaçlarla vücuttaki eksik maddenin yerine konması örneğin kansızlığın tedavisi, vitamin mineral eksikliklerinin, hormonal sorunların ve stresin tedavisi gibi…

1. Saçlı Deri Mezoterapisi: Saç mezoterapisi saç ekimine gerekliliği azaltan, saç dökülmesini önemli ölçüde durduran ve saç kalitesini artıran bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde saçlı derinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminoasitler çok ince uçlu küçük iğnelerle minik dozlar halinde zerk edilir. Saçlı derideki kıl folikülleri doğrudan beslenirler. Ağrılı bir işlem değildir. Her seans ortalama 15 dakika sürer. Seanslar şeklinde birkaç aylık bir tedavi planı oluşturulur.
2. PRP Tedavisi (Platelet Rich Plasma): Hasarlı saç köklerini onaran, saçla ilgili bağışıklı sistemini güçlendiren, kan dolaşımını artırarak saçın daha iyi beslenmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Kişiden alınan 10-20 cc kan özel işlemlerden geçirilerek trombositten zengin hale getirilir. Trombositler vücudumuzda hasar gören dokuları onaran, doğal haline geri dönmelerini sağlayan büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Yoğunlaştırılmış trombosit hücrelerinden elde edilen serum saçlı deriye enjeksiyon yöntemiyle çok ince uçlu özel iğnelerle verilir. Her seans ortalama 30 dakika sürer. 3-6 seanslık kürler halinde uygulanır.
3. Growth Faktör Tedavisi: Büyüme faktörü serumu ince iğnelerle saçlı deriye zerk edilir. Bu yöntemde de var olan saçların güçlenmesi ve yeni saç kazanımı amaçlanır.
4. Saç Dolgusu: Son zamanlarda geliştirilen dünyadaki ilk ve tek saç dolgusu ile saçlı deri ve saç hücresini canlandırmak mümkün. Saç dolgusu; saçın yeniden çıkmasını ve saçlı derinin yeniden yapılanmasını sağlayan yenileyici peptit kompleksi ve büyüme faktörleri ile formülize edilmiştir. Avantajları şöyle sıralanabilir:
– Etkin formülasyon
– 4 seans (8 hafta) sonunda gözle görülür sonuç.
– Patentli peptit kompleksi ve büyüme faktörleri ile hızlı
sonuç.
5. Topikal Tedaviler: Saçlı deriye sürülen bazı solüsyonlar özellikle tepe bölgesinde, saçların inceldiği alanlarda kan akımını artırarak saç dökülmesini azaltıp yeni saç çıkmasını sağlar. Topikal tedaviler uygulandığı dönemde etkilidir.

saçdökülmesi

BESLENMENİZE DE DİKKAT EDİN

Saç sağlığı ve güzelliği için dengeli beslenme de çok önemlidir. B ve C vitamini, çinko, biotin, selenyum eksikliği de saç dökülmelerine neden olur. Özellikle et, süt, yumurta, balık gibi protein içerikli gıdalara sofranızda mutlaka yer verin. Çinko ve demir açısından zengin kabuklu fındık, ceviz, fıstık ve badem gibi kuruyemişleri miktarını abartmadan tüketin. Ayrıca yine çok önemli olan bir etken mutlaka uzman hekiminiz tarafından tüm tetkikleriniz yapılmalıdır. Çünkü, dökülen çabuk kırılan saçlar birçok hastalığın da habercisi olabilir…

nasil-beslenmeli