Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sağlığınız için lifli beslenin
Sağlığınız için lifli beslenin
Lif yönünden zengin gıdalarla beslenmek kilo alımını azaltır ve kabızlığı önler. Şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da koruma sağlar...
Yaşam 15 Temmuz 2017 - 00:07

Hangi besinlerde bulunur?

Lifler, bitkisel yiyeceklerin (sebze, meyve, tahıllar ve fasulyegiller) sindirilemeyen ve emilmeyen bölümleridir. Lifin miktarıyla çeşitliliği çok önemlidir. Yeterli derecede lif içeren bitkisel besinlerin, karbonhidrat oranı yüksek olsa bile kalorisi azdır ve yeterli derecede besin değeri içerir. Yeşil sebzeler ise kalorisi çok düşük, lif oranı fazla, ne kadar yenirse yensin şişmanlatmayan besinlerdir. Bu tür besinlerde vitamin, mineral, fitokimyasallar ve temel yağ asitleri de fazladır. Bol lifli, doğal, rafine edilmemiş yiyecekler hem kilo verdirir hem de kan yağları ve tansiyonu düşürür.

hangi-besinlerde-bulunur

İşlenmiş gıdalarda yok

Sebze ve meyveler soyulmadan, çiğ olarak yenilirse lif ve besin değeri artar. Lif bitkisel ürünlerde vardır, hayvansal ürünlerde yoktur. Lif kalori içermeyen, sindirimi güç, emilmeyen bölümlerdir. Sindirim sisteminde hacim yaratır ve bağırsak hareketlerini artırır. Fabrikalarda imal edilen liften yoksun besinler obeziteye yol açar.
islenmis-gidalarda-yok

Ne kadar tüketilmeli?

Günlük yiyeceklerdeki lif oranı artırılmalıdır. Çağlar öncesinde insanlar günde 100 gram kadar lif tüketirlerken, günümüzde diyetteki ortalama lif oranı 15 gram kadardır. Lif eksikliği vücutta sistemik inflamasyona yol açar. Sağlıklı bir diyette 30-50 gram lif olmalıdır. Besin yönünden zengin, kalorisi az, lifi bol yiyecekler ömrü uzatır. Sıvı kaloriler lifsizdir, iştahı azaltmazlar. Lifin miktarı ve çeşitliliği kansere karşı koruyucudur. Bağırsak bakterileri bu lifleri sayısız anti-kanser özelliğe sahip önemli kısa zincirli yağ asitlerine ve enzimlere dönüştürür.

ne-kadar-tuketilmeli

Vücudu toksinlerden arındırıyor

Çözünür lifler, dışkıya hacim kazandırır, çözünemeyen lifler ise müshil etkisi yapar. Lifli beslenme depolanmış yağ yakımına neden olarak zayıflamaya yol açar. Gıdaların işlenmesi ve pişirilmesi içlerindeki lif miktarını azaltır. Sebzeler pişirildiğinde çözünmeyen lifler erir, buğday işlendiğinde ise lifleri ortadan kalkar. Tam taneli tahıllar öğütülmüş tahıllara göre çok fazla lif içerir. Lifler ayrıca kolesterolü bağlar.

toksin-arindirma