Sağlıklı dişler için tüyolar

Ağız ve diş sağlığının öneminin farkında olan ülkelerde diş hekimine altı ayda bir gitme zorunluluğu varken, ülkemizde ancak iki yılda bir diş hekimine gidiliyor. Diş sağlığı tüm vücudun sağlığı açısından büyük önem arz ediyor, Peki dişleri korumak için neler yapılmalı?

Sağlıklı dişler için tüyolar

Ağız ve diş sağlığının öneminin farkında olan ülkelerde diş hekimine altı ayda bir gitme zorunluluğu varken, ülkemizde ancak iki yılda bir diş hekimine gidiliyor. Oysa gelecekte oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımına özen göstermek şart…

30

Diş sağlığına gereken hassasiyet gösterilmediği zaman küçük bir çürük kalp-damar hastalıklarına, romatizmaya, ülsere, böbrek ve karaciğer sorunlarına hatta kansere bile neden olabiliyor. Bu noktadan yola çıkan Bakırköy Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Selma Kurtoğlu, sağlıklı dişlere sahip olmak için yapılması gerekenler konusunda önemli bilgiler veriyor.

31

1- Dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dişlerin detaylı temizliğini yapmak çok önemli. Diş ipi kullanımı çok yaygın olmamakla beraber diş temizliğini tamamlayan bir araçtır. Günde bir defa mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.

2- Dengeli beslenme de ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Beslenmede ilk prensip vücut için gerekli her türlü protein, vitamin, mineral, karbonhidrat gibi tam besinlerin dengeli bir şekilde alınmasıdır. Bu dengeyi bozacak her türlü alışkanlık genel sağlığımızı nasıl olumsuz etkiliyorsa diş sağlığımızı da olumsuz yönde etkileyecektir.

3- Fındık, ceviz gibi sert besinler dişlerle kırılmamalıdır.

4- Havuç, elma gibi lifli ve çok sert besinleri yemek bir nevi diş fırçası görevi üstlenerek dişleri temizler ve güçlendirir.

5- Şeker, çikolata lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması gerekir.

6- Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

7- Asitli içecekler yerine doğal meyve suları veya maden suları tercih edilmelidir.

Hamilelikte diş sağlığını koruyan 10 öneri İlginizi Çekebilir Hamilelikte diş sağlığını koruyan 10 öneri