Sağlıklı kilo vermenin 6 yolu

Beklenen yaz nihayet geldi. Yaz demek çoğumuz için tatil demek. Aynı zamanda hafiflemek, fazlalıklardan kurtulmak ve azalmak…

Sağlıklı kilo vermenin 6 yolu

Kıştan kalan fazla kilolardan kurtulmanın tam zamanı. Hem sağlığınızı hem de moralinizi bozmadan kilo vermek düşündüğünüzden daha kolay.

Kısa aralıklarla yapılan sağlıksız ve dengesiz diyetlerle yaşanan kilo kaybının kısa bir süre sonra fazlasıyla geri döneceği uyarısında bulunan doktortakvimi.com üyesi Diyetisten Ayşe Cengiz, 6 adımda sağlıklı kilo vermenin püf noktalarını paylaştı.
kilovermek
Ertelemeyin, eyleme geçin!
Fazla kilolardan kurtulmak için öncelikle “karar verin” ertelemeden hemen eyleme geçin. Mutlaka deneyimli bir beslenme uzmanı ile yaşam ve beslenme alışkanlıklarınızı “sansürsüzce” paylaşarak, bir yol haritası çizilmesi gerekiyor.“Şişmanlık kader değildir” diyerek, beslenme alışkanlıkları ve yaşam şeklinini değiştirmeye bir yerden başlanmasını ve devam edilmesini öneriliyor.

1- Her gün düzenli kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin. Kahvaltınızda kaliteli protein kaynakları; yumurta, peynir, mevsim sebzeleri ve “ölçülü” tam tahıl ekmeği olmalı. Bazen değişiklik yaparak bir kase yoğurt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir elma rendesi ve biraz tarçın ilavesi ile kahvaltınızı çeşitlendirebilirsiniz.

2- Vücudunuzun gereksinimi olan suyu mutlaka gün içerisinde tüketmeye özen gösterin. Peki ne kadar su içmeliyiz? Pratik bir hesaplama yöntemiyle öğrenebiliriz; kilonuzu 30 ile çarpın ve çıkan sonucu (mililitre) ml hesabı olarak düşünün. Örneğin kilonuz 78 ise 30'la çarptığınızda çıkan sonuç 2340. Yaklaşık 2.3 litre eder. Bu hesaplama yöntemine göre günlük olarak, yaklaşık iki buçuk litre su içmeniz gerekmektedir.

3– Ana öğünleri beklemeden ara öğün alışkanlığı kazanın. Böylece kan şekerinizi dengelenecek ve çok acıkmadığınız için “beslenme programınızı bozmadan” devam etmiş olacaksınız. Bu önemli bir nokta!
araogun
4- Vücudunuzun ödem yapmaması için tuzlu ve hazır gıdalar tüketmemeye dikkat edin. Ödem atıcı maydanozu limonlayarak, bol bol tüketebilirsiniz. Unutmayın, Yeşil çay da hem ödem atıcı hem de yağ yakıcıdır.

5– Her gün düzenli olarak spor yapın. Özellikle de her sabah, kahvaltıya başlamadan önce 45 dakika veya 1 saat yürüyüş yapın. Egzersiz, güne daha enerjik başlamanızı ve psikolojik olarak daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

6- Kararlılığı elden bırakmayın. Tüm bunları uygulamanız ve sabırlı olmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.