Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sahte haberler, doğru haberlerden daha hızlı yayılıyor
Sahte haberler, doğru haberlerden daha hızlı yayılıyor
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT) yaptığı bir araştırma, sosyal medyada asılsız haberlerin daha hızlı yayıldığını ortaya koydu. En çabuk yayılan sahte haberlerin ise siyaset ile ilgili olduğu ortaya konuldu.
Yaşam 10 Mart 2018 - 13:03

Science Bilim dergisinde yayınlanan, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) yaptığı araştırma, Twitter’da 11 yıl boyunca incelenen verilere dayanıyor. Yapılan araştırmada 126 bin dedikodu ve sahte haberin gerçek haberlere kıyasla çok daha fazla insana ulaştığı görüldü.

BBC Türkçe’nin haberine göre en çok paylaşılan haberler ise sahte siyasi haberler. Bunu şehir efsaneleri, iş, “terörizm”, bilim, eğlence ve doğal afetler gibi konular izliyor.

“SAHTE HABERLER DAHA ÖZGÜN”

sosyal-medya-shutter

Araştırmayı kaleme alan Profesör Sinan Aral, “Sahte haberler daha özgün, insanların orijinal bilgiyi paylaşma olasılığı daha yüksek” dedi.

Araştırma ekibi özgünlüğün yeniden paylaşmaya neden olup olmadığından emin değil ancak sahte haberlerin gerçek haberlere kıyasla daha şaşırtıcı olduğunu ve bu yüzden daha çok paylaşıldığını düşünüyor.

Prof. Aral, Dr. Soroush Vosoughi ve Doçent Dr. Deb Roy bu araştırmayı 2013’te Boston maratonu sırasındaki bombalı saldırılarından sonra başlattılar.

Dr. Vosoughi, “Twitter bizim ana haber kaynağımız olmuştu. Ve sosyal medyada okuduğum pek çok şeyin dedikodudan ve sahte haberlerden ibaret olduğunu fark ettim” dedi.

Sahte haberler yüzde 70 daha fazla paylaşılıyor
Araştırma ekibi haberlerin doğruluğunu test etmek için 6 bağımsız doğrulama kaynağından faydalandı.

ÇALIŞMANIN DİĞER SONUÇLARI:

Sahte haberler gerçek haberlere kıyasla yüzde 70 daha çok yeniden paylaşılıyor
Gerçek haberlerin 1500 kişiye ulaşması 6 kat daha uzun sürüyor
Gerçek haberler nadiren 1000’den fazla kişiye ulaşıyor ama popüler sahte haberler 100 bin kişiye kadar gidebiliyor.
Lancashire kentinde Edge Hill Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Geoffrey Beattie BBC’ye açıklamasında gücün, doğru ya da değil başkalarının duymadığı bir bilgiyi paylaşmasıyla alakalı olduğunu söyledi.

Geoffrey Beattie, “İnsanlar haber değeri olan bilgiyi paylaşmak istiyor. Bir bakıma gerçek değeri çok da önemli değil” dedi.

Beattie’ye göre sahte haberlerin yayılması dedikodu yapmaya benziyor:

“En iyi dedikodu ilginç olandır. İnsanların en son endişe ettiği şey de bunun doğru olup olmadığıdır. Biz haberlere boğulmuş durumdayız. Bu yüzden haberler dikkat çekebilmek için daha şaşırtıcı ya da daha iğrenç olmalı”.