Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sahtesi olan yiyecekler nelerdir?
Sahtesi olan yiyecekler nelerdir?
Piyasada birçok yiyecek maddesinin sahtesi yapılabilmektedir. İşte sizlere sahte yiyecekleri anlamak için bazı püf noktaları…
Yaşam 2 Şubat 2018 - 15:05

Kahve: Üreticiler üretim maliyetlerini düşürmek için bazen kahvenin içine yabancı maddeler katabiliyorlar. Bunların başında arpa, buğday ve soya fasulyesi geliyor. Hatta bazı üreticiler olayı daha da ileri getirerek içine zemin ahşabı koyabiliyorlar.

sahte-urun-2-custom

Nar Suyu: Özellikle tansiyon hastaları için son derece sağlıklı olan nar suyunun da içine çoğu zaman elma suyu karıştırılıyor.

sahte-urun-3-custom

Zeytinyağı: Zeytinyağının da içine mısır, palmiye, ve soya yağı katılmış olabiliyor. Zeytin yağının gerçek olup olmadığını anlamak için buzdolabına koyun. Eğer zeytin yağı donuyor ve üzerinde tortu oluşuyorsa bu gerçek bir yağ demektir.

sahte-urun-4-custom

Bal: En çok sahtesi yapılan gıdalardan biri baldır. Piyasada satılan ucuz balların çoğunda glikoz ve fruktoz bulunmaktadır.

sahte-urun-6-custom

Pirinç: Ana yemeklerin vazgeçilmezi olan pilavın temel maddesi olan pirinçte sahtesi yapılabilen gıdalardan biri. Nişasta ve plastik karıştırılarak yapılan sahte pirinç, suyun içinde asla batmaz ve plastik gibi yanar.

sahte-urun-7-custom

Parmesan peyniri: Son yıllarda Türk mutfağına giren parmesan peynirinin içine yüzde 10 ahşap talaşı konularak piyasaya sürülüyor. Bu da insan sağlığına son derece zararlı durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

shutterstock_696809005-custom