Sözcü Plus Giriş
GALERİ Sahtesi olan yiyecekler nelerdir? 2 Şubat 2018 03:03
1 Piyasada birçok yiyecek maddesinin sahtesi yapılabilmektedir. İşte sizlere sahte yiyecekleri anlamak için bazı püf noktaları…
2 Kahve: Üreticiler üretim maliyetlerini düşürmek için bazen kahvenin içine yabancı maddeler katabiliyorlar. Bunların başında arpa, buğday ve soya fasulyesi geliyor. Hatta bazı üreticiler olayı daha da ileri getirerek içine zemin ahşabı koyabiliyorlar.
3 Nar Suyu: Özellikle tansiyon hastaları için son derece sağlıklı olan nar suyunun da içine çoğu zaman elma suyu karıştırılıyor.
4 Zeytinyağı: Zeytinyağının da içine mısır, palmiye, ve soya yağı katılmış olabiliyor. Zeytin yağının gerçek olup olmadığını anlamak için buzdolabına koyun. Eğer zeytin yağı donuyor ve üzerinde tortu oluşuyorsa bu gerçek bir yağ demektir.
5 Bal: En çok sahtesi yapılan gıdalardan biri baldır. Piyasada satılan ucuz balların çoğunda glikoz ve fruktoz bulunmaktadır.
6 Parmesan peyniri: Son yıllarda Türk mutfağına giren parmesan peynirinin içine yüzde 10 ahşap talaşı konularak piyasaya sürülüyor. Bu da insan sağlığına son derece zararlı durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.
7 Pirinç: Ana yemeklerin vazgeçilmezi olan pilavın temel maddesi olan pirinçte sahtesi yapılabilen gıdalardan biri. Nişasta ve plastik karıştırılarak yapılan sahte pirinç, suyun içinde asla batmaz ve plastik gibi yanar.