Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sakaklarınız yaşınızı ele vermesin!
Sakaklarınız yaşınızı ele vermesin!
İlerleyen yaşla birlikte çökmeye başlayan şakaklar yaşlanmanın ilk başladığı yüz bölgelerindendir. Ancak dolgu uygulamasıyla genç bir görünüme kavuşmak mümkün...
Yaşam 14 Temmuz 2018 - 05:19

Dr. Eylem ACAR

Şakak bölgesi; kemikler tarafından çevrelenen bir çukurdur. Çukur alttan üste sırasıyla; kemik doku, temporal kas dokusu, derin fasya (zar tabakası), yüzeysel fasya, deri altı yağ dokusu ve en üstte deriden oluşur. Şakaklardaki değişiklikleri başlangıçta doktorlar ve hastalar gözden kaçırabilir.

Yaşlanmayla birlikte ne gibi değişiklikler olur?

Yaşla birlikte çukur kemik tabanında çökme, derialtı yağ dokusunda erime, deride sarkma ve incelme olur. Zamanla şakakta bu değişikliklerle çukur bir görüntü meydana gelir, çukurun ön sınırını oluşturan göz dış kemiği daha belirgin bir hale gelir. Kaşlar sağlıksız olarak ön plana çıkar. Şakak kaşın dış 1/3 kısmını desteklediği için yaşlanmayla karşıdan görünümde kaşın dış kısmı görünmez. Şakaklardaki basıklık, göz çevresindeki kırışıklıkları daha belirgin hale getirir; göz kapaklarının yandan sarkmasına neden olur.

shutterstock_239297989

İdeal bir yüz nasıl olmalı?

İdeal yüz kalp şeklindedir. Bu şekildeki yüzde şakaklar dolgun, geniş, çene ince ve yeterli sivriliktedir.

Nasıl bir uygulamadır?

Şakaklar yüz simetrisinde çok önemli rol oynar. Zamanla bu bölgede oluşacak çökme, yüz simetrisini bozar. Bu alana yapılacak dolgudaki amaç sadece kayıp hacmi yerine koymaktır. Derin hacim veren yeni nesil peptidli dolgular şakak dolgusu olarak kullanılabilir. Hyaluronik asit içerikli dolgular en çok tercih edilen ürünlerdir. Lokal anestezik kremlerle deri uyuşturulduktan sonra, dermal dolgu, ince bir iğne ile dik ve direkt bir şekilde şakaklara enjekte edilir.