Sanat Konya’da canlandı

Konya’da bir lisenin öğrencileri ve öğretmenleri, belirledikleri bazı ressamların eserlerini birebir canlandırdı. Kendi imkanları ile sanatsal bir başarıya imza atan öğrenciler, tablolara hayat vermenin mutluluğunu yaşadı.

Sanat Konya’da canlandı

Osman Hamdi Bey'in Kaplumbağa Terbiyecisi, Picasso'nun Çapraz Kollar ile Kadın, İbrahim Çallı'nın Yaralı askerler, Turgut Zaim'in Yörük Kadın ve Rembrandt-Dr.Tulp'un Anatomi Dersi gibi birçok eser lise öğrencileri tarafından canlandırıldı.

Mehmet Akif İnan Anadolu Lisesi öğrencilerinin canlandırdığı ünlü ressamların eserleri yeniden hayat buldu. Performans ve sunum sergisinde ortaya çıkan tablo ise, öğretmen ve öğrencilerin ortaya koyduğu performansı gösterdi. 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin sunumla katkı sağladığı, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin performans ve canlandırma ile emek verdiği çalışmalarla 26 Türk ve yabancı ressamın tablosu hayat buldu.

Lise öğrencilerinin okullarında açtıkları “Tablolar Hayat Buluyor” performans ve sunum sergisine Görsel Sanatlar Öğretmeni Ecehan Şireci Acay öncülük etti.

Acay, yapılan sanatsal faaliyetler hakkında, “Yapılandırıcı öğrenme yaklaşımına dayalı rol oynama öğretim modelinin amaçladık. Çalışmalarla, öğreten ve tiyatro yönüyle kolay unutulmasını önleyen bir yöntem sergiledik. Çocuklar bu çalışmalarla hem öğreniyorlar hem de bilgiler kalıcı oluyor” açıklamalarında bulundu.

Tabloların hayat bulduğu bazı canlandırmalar;

1-Osman Hamdi Bey-Kaplumbağa Terbiyecisi

2-Osman Hamdi Bey-Leylak Toplayan Kız


3-Leonardo Da Vinci-Mona Lisa


4-Leonardo Da Vinci-Otoportre


5-Frida Kahlo-Otoportre


6-Şeker Ahmet Paşa-Otoportre


7-Johannes Vermeer-İnci Küpeli Kız


8-Picasso-Çapraz Kollar ile Kadın


9-Michalengelo-Portresi


10-Nurullah Berk-Ütü Yapan Kadın


11-Nuri İyem-Köylü Kadın


12-Renoir-Piyano Çalan Kızlar


13-Edvard Munch-Çığlık


14-Salvador Dali-Fotoğrafı


15-Mihri Müşfik-Otoportre


16-Namık İsmail Eseri


17-Rembrandt-Dr.Tulp'un Anatomi Dersi

18-İbrahim Çallı-Yaralı askerler


19-Albrecht Dürer-Otoportre


20-Rafaello-Madonna ve Çocuk


21-Gustave Courbet-Çaresiz Adam