Sözcü Plus Giriş

Sansürsüz dizinin dayanılmaz hafifliği

İnternet kullanımının artmasıyla oyuncular için yepyeni bir mecranın kapıları açıldı… Gerek sansür uygulanmaması gerekse yayın saatine bağlı kalmak gibi bir zorunluluğun olmaması yapımcıları internet dizilerine yönlendirdi. Yeni mecra ünlü oyunculara daha özgür bir platformda yepyeni ayrıcalıklar tanıyor…

null
Güncellenme: 02:12, 19/11/2017
Sansürsüz dizinin dayanılmaz hafifliği

Taner BİLDİK

Türkiye'de internet kullanıcı sayısının 48 milyonu bulması her alanda olduğu gibi görsel sanatlarda da bu mecrayı cazip kılıyor. Son dönemin moda internet dizileri yeni fenomenler yarattığı gibi birçok oyuncunun daha çok konuşulmasına da neden oldu. Hatta görmeye pek alışık olmadığımız usta oyuncular bile sansürsüz senaryoların cazibesine kapılıp internet dizilerine ‘Evet' diyor. Türkiye'nin yeni internet platformları PuhuTv ve BlueTv internet dizileri konusunda başı çekiyor.

Nasıl para kazanıyorlar?

İnternet dizileri televizyonda olduğu gibi gelirinin büyük bölümünü reklamlardan kazanıyor. Normal reklam anlayışının dışında sinemada olduğu gibi ürün yerleştirme de kazancın büyük bölümünü oluşturuyor. Bazı dizi platformları ise ücret karşılığı üyelikle de para kazanıyor.

fi

Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç'ın başrolünde olduğu dizi internet dizilerinin fenomeni… Özellikle cesur sahneleriyle manşetlerden düşmeyen dizinin ikinci sezonu ‘Çi' adıyla yayınlanmaya başladı. Dizinin dokuz bölümlük ilk sezonu tam 50 milyon kez izlendi ve tekil kullanıcı sayısı 8 milyonu buldu.

_mg_5118final-son

7 YÜZ 

Her bölümünde farklı oyuncuların başrol oynadığı yedi farklı hikayeden oluşan kült dizi Cem Davran, Melisa Sözen, Genco Erkal, ve Belçim Bilgin gibi ünlü isimleri buluşturdu.

bb11

Masum dizisinde olduğu gibi onun da televizyonlarda yayınlanması bekleniyor.

masum-haluk-bilginer-ali-atay-1485557299

MASUM

Haluk Bilginer, Ali Atay, Okan Yalabık ve Nur Sürer'in başrollerini paylaştığı polisiye gerilim özellikle argo diliyle dikkat çekti. Dizi o kadar ilgi gördü ki, sansürlü haliyle televizyonda da yayınlanmaya başladı.

gorunen-adam

GÖRÜNEN ADAM

İlk Youtube dizisi olan ‘Görünen Adam' başarılı yönetmen Onur Ünlü’nün imzasını taşıyor. Başrolünde Erkan Kolçak Köstendil ve Ece Dizdar'ın rol aldığı absürt komedi dizisi özellikle gençler arasında kısa sürede fenomen oldu.