Şehir ışıkları ağaçların yaşamını olumsuz etkiliyor

'Ağaçların Gizli Yaşamı' kitabının yazarı Peter Wohlleben, ağaçların da birbirlerini aile olarak gördüklerini ve mantarlar üzerinden iletişim kurduğunu ortaya koyarak, şehirdeki sokak ışıklarının ağaçları 'uyutmadığını' ve daha erken ölmesine sebebiyet verdiğini belirtiyor.

Şehir ışıkları ağaçların yaşamını olumsuz etkiliyor

Yesilist’in Daily Mail’den aktardığına göre, Wohlleben ağaçların da insanlar gibi uykuya ihtiyaç duyduğunu belirterek, şehirde tek başına büyüyen, ormanlarla bağı olmayan ağaçların şehir ışıkları nedeniyle canlılığını zor koruduğunu ortaya koydu. 1987 yılından beri sürdürdüğü orman koruculuğu tecrübesinden edindiği bilgileri paylaşan Wohlleben, ağaçların birbirleri ile mantarlar sayesinde iletişim kurduklarını, öğrenebildiklerini ve hatırlayabildiklerini anlattı.

Wohlleben’in bulgularına göre, ağaçlar hasta komşularını iyileştirmeye çalışıyor, kesilen ağaçları yüzyıllar boyunca şekerli suyla besleyip koruyor, elektrik sinyalleri göndererek düşmanlara uyarıyor.

Bu destek ağından mahrum olan ve sokak ışıkları kenarlarında yaşayan ağaçlar ise sürekli ışık altında kaldığı için daha erken ölüyor. Gece saat 1'den sonra ışıkların kapatılmasının ağaçların yararına olacağı savulunuyor.

2016 yılında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen bir araştırmaya imza atan Wohlleben, yapay ışıkların ağaçların bahar aylarındaki tomurcuklanma zamanının dengesini bozduğunu öne sürdü.

Işığın, bitkilerin günün hangi saatinde ve hangi mevsimde olduklarını öğrenmesini sağladığını ortaya koyan bilim insanı, bitkilerin fotosentez gibi işlemleri ne zaman yapacaklarına buna göre karar verdiğini, sürekli ışık halinde bu kararın verilemediğini, bu durumun da bitkileri büyümesini ve kaynak kullanımını etkilediğini saptadı.

Bu durum da ekosistem içerisindeki dengeyi bozarken, binalardan ve sokaklardan gelen ısı da ormanlardaki yararlı bakterilerin ölmesine yol açıyor.

Güneş panelli palmiye ağaçları hepimizi sarj edecek! İlginizi Çekebilir Güneş panelli palmiye ağaçları hepimizi sarj edecek!