Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Selülit kabusunuz olmasın
Selülit kabusunuz olmasın
Yaz aylarına yaklaştığımız bugünlerde siz de selülitlerinizden kurtulmanın yollarını mı arıyorsunuz? İşte size rehber olacak bir yol haritası...
Yaşam 2 Nisan 2017 - 00:05

Dr. Eylem ACAR

Yaz aylarına yaklaştığımız bugünlerde siz de selülitlerinizden kurtulmanın yollarını mı arıyorsunuz? İşte size rehber olacak bir yol haritası…

Sebep olan faktörler

Kan ve lenfatik dolaşım bozuklukları selülite neden olur. Ayrıca selülit oluşumunda hormonal faktörlerin rolü de tartışmasızdır. Selülitin başlamasında ve ilerlemesinde en önemli hormonlardan birisi östrojendir; bu yüzden en çok kadınlarda olur. Tüm bunların dışında selülitin oluşumunu kolaylaştıran birtakım ek faktörler vardır. Bunların başında genetik yatkınlık yer alır. Yağ ve karbonhidratların fazla alındığı dengesiz beslenme, aşırı tuz tüketimi ve liften fakir diyette selülit artışına neden olur.

9

Bazı alışkanlıklarınızı değiştirin

Selülitten kurtulmak için diyet programları ve egzersiz uygulamak, ilaç kullanımına,  stres kontrolüne dikkat etmek, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Özellikle yüksek karbonhidratlı ve yağlı besinlerin tüketimi selülit oluşumunu tetikler. Vücutta su tutulmasına neden olan tuz ve doymuş yağlar, cildi sıkılaştıran kolajen dokuyu parçalayarak selülite neden olur.

2

Tedavi yolları nelerdir?

Selülit tedavisinde en etkili yöntemlerden biri mezoterapidir. Mezoterapi derinin orta tabakasının tedavi yöntemidir. Bu tedavide yağ yakıcı, dolaşım ve mikro sirkülasyonu düzenleyici, oksijenlenmeyi artırıcı pek çok aktif madde direkt olarak problemli bölgeye lokal olarak uygulanır. Yardımcı olarak kullanılan cihazlar arasında son dönemde etkinliği ve faydaları sonuçlarla kanıtlanmış; Tripolar Radyofrekans'tır.  TriLipo uygulamaları girişimsel olmayan vücut şekillendirme ve deri sıkılaştırma amaçlı en gelişmiş çözümlerdir. Sonuçları ilk uygulamadan hemen sonra görülür. Ancak kesin sonuç birkaç seans sonra alınır.

4

Nasıl bir yöntemdir?

– Uygulama üçlü bir etki mekanizmasının aynı anda işlemesiyle gerçekleşir:

1. Etkisi kanıtlanmış radyo frekans etkisiyle yağların çözülüp salınması sağlanır.
2. Lenfatik drenaj sistemi sayesinde bu yağların doğal yoldan uzaklaştırılması sağlanır.
3. Kolajen liflerin sıkılaşmasını ve uzun dönemde de kolajen yenilenmesini sağlayan radyo frekans enerjisi yardımıyla derinin yeniden şekillenmesine yardımcı olur.

Son güncelleme: 00:06 - 02.04.2017