Sözcü Plus Giriş

Sevgililer Günü hakkında bunları biliyor muydunuz?

Sevdiklerimizi sevindirmek için bazen bize bahane gerekir. İşte bu bahanelerin en romantiklerinden biri de 14 Şubat Sevgililer Günü. Bu özel günde her yıl satılan kalp kutulu çikolata sayısından kırmızı gülün anlamına pek çok ilginç bilgiyi sizin için derledik...

null
Güncellenme: 00:58, 12/02/2017
Sevgililer Günü hakkında bunları biliyor muydunuz?

Sevdiklerimizi sevindirmek için bazen bize bahane gerekir. İşte bu bahanelerin en romantiklerinden biri de 14 Şubat Sevgililer Günü. Bu özel günde her yıl satılan kalp kutulu çikolata sayısından kırmızı gülün anlamına pek çok ilginç bilgiyi sizin için derledik…

3

– Viktorya Dönemi'nde Sevgililer Günü kartı yazmak kötü şans olarak kabul edildi.
– Perakende istatistiklerine göre, evcil hayvan sahiplerinin yaklaşık yüzde 3'ü evcil hayvanlarına Sevgililer Günü'nde sahip oldu.
– Her sene 14 Şubat'ta yaklaşık bir milyar Sevgililer Günü kartı satın alınıyor. Bu, yılbaşından sonraki kart değiş tokuşunun en yoğun olduğu ikinci dönemi oluşturuyor.

2

– Sevgililer Günü'nden sıkılan bir grup Finlandiyalının girişimiyle Sevgililer Günü bu ülkede Ystävänpäivä adı verilen, ‘Arkadaş Günü'ne dönüştü.
– 1537 yılında İngiltere Kralı Henry VII, 14 Şubat'a Aziz Sevgililer Günü diyerek resmi tatil ilan etti.
– Sevgililer Günü için ilk özel çikolata kutusunu 1800'lerin sonlarında Richard Cadbury üretti.
– Sevgililer Günü için 35 milyondan fazla kalp şeklinde kutu çikolata satılacak; çiçek satın alanların yüzde 73'ünü erkekler, yüzde 27'sini ise kadınlar oluşturacak.
– Aşk Tanrıçası Venüs'ün gözde çiçeği kırmızı gül olduğu için aşıklar arasında bu çiçeğin ayrı bir anlamı vardır. Her romantik ortamın vazgeçilmezidir.

1

– Sevgililer Günü hediyelerinin yaklaşık yüzde 85'ini kadınlar satın alır.
– Her yıl Sevgililer Günü'nde yaklaşık 220 bin kişi sevgilisine evlenme teklif eder.
– Her sene 14 Şubat'ta, ünlü yazar Shakespeare'in eserinde yer alan Romeo ve Juliet'in yaşadığı İtalya'nın Verona kentinde, Juliet adına bin adet mektup gönderiliyor.