Sıcak havalar dev gölü çözdü

Şırnak'ta sıcak havaların kendini iyiden iyiye hissettirmesi ile kış aylarında buz tutan Çaylan Gölü çözülmeye başladı. Bölgenin en yüksek yerinde bulunan göle, rafting, dağcılık ve bisiklet turları düzenleniyor.

Sıcak havalar dev gölü çözdü

Şırnak, Van ve Hakkari üçgeninde bulunan Beytüşşebap ilçesine bağlı Yeşilöz köyünde bulunan Çalyan Gölü, konumu itibarıyla bölgenin en yüksek yerinde bulunuyor.

Yüksek rakımda bulunan göl, kış aylarında buz pistine dönüyor. Sert geçen kışın ardından sıcakların kendini göstermesi ile buz pistine dönen gölde çözülmeler başladı.

Star Cin adında bir vatandaş arkadaşlarıyla beraber gittiği yaylada fotoğraf çektiğini söyledi. Cin, “Yıllardır buraya geliyoruz, bu yıl erken geldik. Eşsiz bir manzara var burada” dedi.

Kato Rafting ve Doğa Sporları Kulübü Derneği üyeleri de doğaseverleri Beytüşşebap’a davet etti. Dernek başkanı Serdar Gükçe, “Derneğimiz sadece rafting değil doğa sporları dağcılık ve bisiklet turları düzenliyor. Bu yıl birçok projemiz var. Pandemi nedeniyle faaliyetlerimize ara vermiştik. Ancak aldığımız izinlerle bölge genelinde keşfedilmemiş bölgelere gidiyoruz. İlçemizi ve ilimizi Avrupa ülkelerine tanıtacağız. Ve bunun için Avrupa’da olacağız” diye konuştu. (İHA)

Loading...