Sıcaklarda hasta eden 5 neden

Yazın en sıcak günlerinin yaşandığı bugünlerde, elinde mendille dolaşan birini gördüğümüzde hiç kuşkusuz pek çoğumuz, “Bu havada da hasta mı olunur?” diye düşünüyoruz.

Sıcaklarda hasta eden 5 neden

Yazın en sıcak günlerinin yaşandığı bugünlerde, elinde mendille dolaşan birini gördüğümüzde hiç kuşkusuz pek çoğumuz, “Bu havada da hasta mı olunur?” diye düşünüyoruz. Ancak bilinçsiz
klima kullanımından kulağa su kaçmasına kadar birçok etken hastalıkları tetikleyebiliyor…

Acıbadem Taksim Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Ahmet Erdem Kılavuz, yaz aylarında bizi yatağa düşüren 5 nedeni anlattı…

33

1- Havuz ve deniz suyu dış kulak iltihabına neden oluyor

Ortakulak iltihabı ne kadar kış hastalığıysa, kulak kanalının enfeksiyonu sonrasında gelişen dışkulak iltihabı da bir o kadar yazı seven bir hastalık. Deniz ve özellikle havuz suyu, dış kulak kanalındaki koruyucu düşük PH seviyesini yükseltip, mikropların kulak içine yerleşip, üreyebileceği bir ortam oluşturuyor. Deniz ve havuz suyunun yanı sıra kulak çubuğu kullanımı da bu hastalığa davetiye çıkartıyor. Yoğun ağrı ve tıkanıklık hissiyle kendini gösteren bu hastalıktan korunmak için temizliğinden emin olmadığınız havuzlardan uzak durun, denize ve havuza girerken kulaklarınızı tıkaç ya da boneyle koruyun. Kulak çubuğu kullanmayın.

41

2- Sıcak ve kuru hava burun kanamasına yol açıyor

Her insan, hayatı boyunca en az bir defa burun kanaması yaşamıştır. Burnu ikiye ayıran septum adlı duvarın ön kısmı kan damarlarınca çok zengindir. Bu damarların yüzeysel olanları sıcaklık ve nem gibi dış faktörlere duyarlıdır. Sıcak ve özellikle kuru hava, bu damarları örten mukoza dokusunun kuruyarak kırılgan hale gelmesine ve dolayısıyla da burun kanamalarına yol açar. Sık ve kolay burun kanaması öykünüz varsa, güneş ve sıcağın etkili olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmayın. Ayrıca bu tür sık ve kolay kanamaların çeşitli tedavilerinin olduğunu unutmayın ve mutlaka kulak burun boğaz uzmanına görünün.

31

3- Bahar ve yaz aylarında havada artan polen miktarı alerjiyi tetikliyor

Bahar ve yaz aylarında, hem açık havada geçirilen zamanın artması hem de doğanın olağan döngüsü gereği, bitkilerin uyanma ve üreme mevsimi olması itibariyle mevcut alerjilerde artış meydana geliyor. Alerji alt solunum yollarında astım, üst solunum yollarında ise burun tıkanıklığı, akıntı ve hapşırmayla kendini gösteren rinit hastalığına yol açabiliyor ve her ikisi de yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Bu güzel mevsimin kabusa dönüşmemesi için alerji öykünüz varsa bu mevsimlerden önce mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmalı, gereken tetkik ve tedavileri mevsim boyunca uygulamalısınız.

35

4-Klima üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açabilir

Üst solunum yolu enfeksiyonları yaz aylarında en çok, kendi ellerimizle kış şartlarını oluşturduğumuz durumlarda görülebiliyor. 30 derece sıcakta kış şartlarının nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız bunun cevabı çok basit: Klimalar. Kuru ve soğuk hava üst solunum yollarındaki mikroplara karşı savunma mekanizmalarını yavaşlatarak mikropların yerleşmesine ön ayak oluyor. Aslında kış ayları ve soğuk havalar da bu yüzden bizi hasta ediyor. Bilinçsiz klima kullanımı da aynı etkilere yol açıyor ve sonunda hastaların doktorlara sorduğu ilk soru, “Bu sıcak havada nasıl hasta oldum ben?” oluyor. Yapılan çeşitli araştırmalar insanlar için ideal ortam sıcaklığının 22-24 derece arasında olması gerektiğini ortaya koyuyor.

36

5- Fiziksel aktivitenin çoğalması travma riskini artırıyor

Yaz ayları genellikle su sporları gibi fiziksel aktivitelerin arttığı bir dönem olduğundan, özellikle çocuklar ve genç erişkinlerde travma riski yükseliyor. Baş ve boyun bölgesi travmanın sık görüldüğü vücut bölgelerinden biri. Özellikle burun ve çene kemiklerine ait travmalar sık görülüyor. Bunun önüne geçmek için vücut yapısına uygun, güvenli fiziksel aktivite ve sporlar seçmeli, öncesinde gerekli güvenlik önlemleri mutlaka almalısınız. Travmanın geliştiği durumlarda ise vakit kaybetmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Loading...