Sıcaktan bunalan hayvanlar buzlu meyve ile serinliyor

Tarsus Doğa Parkı'nda barınan hayvanlar, aşırı sıcaklarda buzlu meyve ve yağmurlama sistemi ile serinliyor. Hayvanların en sevdiği meyvelerin özenle hazırlandığı, derin dondurucularda saklanarak günün belirli saatlerinde servis edildiği bildirildi. Buzlu meyve servisinin yanı sıra yağmurlama sistemiyle de hayvanlar serinletiliyor.

Sıcaktan bunalan hayvanlar buzlu meyve ile serinliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Başkanlığı'na bağlı Tarsus Doğa Parkı'nın sakinleri, aşırı sıcaklarda buzlu meyve ve yağmurlama sistemi ile serinliyor. Sıcaklıkların birden artması ile serinletme yöntemlerine başlayan ekipler, 83 türden bin 706 hayvanın bulunduğu Tarsus Doğa Parkı'nın sıcaktan etkilenen sakinleri için çeşitli tedbirler alıyor.

Fotoğraf: Sözcü

BUZLU MEYVE VE SEBZE İLE SERİNLETME YÖNTEMİ BAŞLADI

Tarsus Doğa Parkı görevlileri, parkın sakinlerinin sıcak havadan olumsuz etkilenmemesi için serinletme yöntemleri uyguluyor. Bunların ilki buzlu meyve ile serinletme yöntemi. Doğa Parkı'nda bulunan hayvanların en sevdiği meyveler özenle hazırlanıyor, özel derin dondurucularda dondurulduktan sonra günün belirli saatlerinde servis ediliyor.

En sevilen meyve ve sebzeler arasında ise elma, havuç, salatalık, böğürtlen, muz ve marul yer alıyor.

Fotoğraf: Sözcü

YAĞMURLAMANIN YAPILDIĞI SAATLER GÜNÜN EN EĞLENCELİ SAATLERİ

Buzlu meyve servisinin yanı sıra yağmurlama sistemiyle de hayvanlar serinletiliyor. Toynaklı grup içerisinde yer alan koyun, keçi, deve gibi hayvanlar ve kümes bölümündeki hayvanların serinletilmesi için sulama arazözü ile veya yaşam alanları içerisine yerleştirilen sistem ile yukarıdan yağmurlama sistemi oluşturuluyor.

Yırtıcı hayvanların yaşadığı bölümlerde de yağmurlama sistemi aktif hale getirilerek özellikle günün en sıcak olduğu öğlen saatlerinden akşamüstüne kadar su veriliyor.  Ayrıca hayvanların yaşadığı bölümlerde yer alan yapay dereler, havuzlar ve şelaleler ile de serinlemelerine katkı sunuluyor.

Fotoğraf: Sözcü

Havuz bulunan bölümlerde ise su sıcaklıklarını düşürebilmek amacıyla buz takviyeleri yapılıyor. Özellikle ayıların bulunduğu havuzların içerisine hem buz takviyesi yapılıyor hem de yaşam alanlarına buzlu meyveler konuluyor. Tüm bunların yanı sıra bakıcıları da zaman zaman hortumla banyo yaptırarak hayvanları serinletiyor.

MİDİLLİLERİN SU İLE OYNAMA SEVİNCİ

Bakıcıların serinletme banyosu yaptırdığı hayvan gruplarından biri de midilliler. Atların minyonları olan midilliler hortumla banyo yaptırılarak serinletiliyor. Bakıcıların kendilerini serinletmek için geldiği anları sabırsızlıkla bekleyen midilliler, suyla oynamayı ve serinlemeyi çok seviyor. Midillilerin buzlu yemekten hoşlandığı meyve ise havuç.

Fotoğraf: Sözcü

BABUNLAR VE ÖRÜMCEK MAYMUNLARININ FAVORİSİ KARIŞIK MEYVELER

Doğa Parkı'nın biraz yaramaz ve hırçın sakinlerinden olan babunlar ve örümcek maymunlarının favorisi ise karışık meyvelerin yer aldığı buz. Meyve arabası gelince oldukça heyecanlanan babunlar ve örümcek maymunları buzlu meyveleri büyük bir iştahla yiyor.

Fotoğraf: Sözcü

FISTIK VE DOĞA MAYIS SICAĞINDA HAVUZDA SERİNLİYOR

Yaklaşık 140 gün önce Tarsus Doğa Parkı'nda gözlerini açan ve Fıstık ile Doğa ismini alan iki bozayı her geçen gün büyüyor. Oldukça yaramaz olan iki kardeş günlerinin çoğunu oyun oynayarak geçiyor. Doğdukları aya göre havaların biraz daha ısınması ile sıcaklayan Fıstık ve Doğa, yaşam alanları içerisinde bulunan havuzda serinliyor.

Fotoğraf: Sözcü

LEMURLARIN FAVORİSİ MUZ VE MARUL

Bakıcılar lemurlar için de özenle hazırladıkları özel buzlu karışımları yaşam alanlarına bırakıyorlar. Oldukça sosyal ve meraklı olan lemurların favori meyvesi muzken, favori sebzesi marul.

“HEM OYNUYORLAR HEM SEVEREK YİYORLAR”

Doğa Parkı sakinleri için serinletme yöntemine haziran-temmuz aylarında başladıklarını, ancak sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi üzerine şimdiden bu yöntemleri uyguladıklarını ifade eden Veteriner Hekim Fırat Kabayel şunları söyledi:

* Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte serinletme çalışmalarımıza başladık. Etçil ve yırtıcı hayvanlarımızı yağmurlama sistemi ile serinletiyoruz. Yağmurlama sistemini günün en sıcak olduğu saatlerde devreye alıyoruz ve üzerlerine soğuk su püskürtüyoruz. Hayvanlarımız rahat ediyor.

* Meyve ve sebze ile beslenen hayvanlarımız için ise buzlu meyveler hazırlıyoruz. Çok sevdikleri meyveleri bir karışım haline getirip, dondurduktan sonra öğün saatlerinde veriyoruz. Hem oynuyorlar hem de severek yiyorlar. Bu yöntemlerle sıcak havalarda serinlemelerini sağlıyoruz.

Doğa Parkında 3 deve kuşu yavrusu gözlerini dünyaya açtı İlginizi Çekebilir Doğa Parkında 3 deve kuşu yavrusu gözlerini dünyaya açtı
Loading...