Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sınava hazırlık dönemine dair 5 başarı tüyosu
Sınava hazırlık dönemine dair 5 başarı tüyosu
İyi bir eğitim almak için merkezi sınavlarda başarılı olmak çok önemli. Bu sınavlara iki ay kala, istediğiniz lise ya da üniversiteye girebilmeniz için size beş adımdan oluşan bir başarı rehberi hazırladık…
Yaşam 15 Nisan 2018 - 02:31

1 – Pozitif bakış açısı

Başarının önündeki en önemli engel olumsuz düşüncelerdir. Fakat pozitif bakış açısı tek başına yeterli değil. Bu olumlama başarı adına önemli bir motivasyon kaynağıdır. Olumlu düşünceler ancak sistemli, planlı ve bir hedefe yönelik çalışmayla birleştiğinde başarıyı da beraberinde getirir.

pozitif-bakis-acisi

2 – Düzenli yaşam

Düzenli yaşamın altın anahtarları ise sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, fiziksel aktivite… Belli davranışları alışkanlık haline getirmek de kişiye büyük avantaj sağlar. Bu nedenle her gün aynı saatte ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek hem hayatınıza düzen getirir hem de başarıya ulaşmanıza yardımcı olur.

duzenli-yasam

3 – Yeterliliğinizi saptayın

Ders çalışmak için konsantre olmak kadar planlama yapmak da önemlidir. Bunun için tüm öğrenciler öncelikle sınav kapsamına giren tüm konuları bir kağıda yazmalı. Sonra da, sınava hazırlık aşamasında çözdükleri testlerin sonuçlarını baz alarak hangi derste ne kadar yeterli olduklarını saptamalılar.

yetersizligini-sapta

4 – Planlama zamanı

Okulda ve kurstaki başarınızdan yola çıkarak, gireceğiniz sınavda iyi sonuçlar elde etmek için hangi derse ne kadar ağırlık vermeniz gerektiğini saptadınız. Şimdi de sıra, çalışma programınızda ön plana çıkan eksiklerinizi nasıl tamamlayacağınızda… Fakat bunu yaparken stresinizi artırmamaya dikkat edin.

planlama-zamani

5 – Test çözme alışkanlığınızı hızlandırın

Merkezi ve çoktan seçmeli sınavlarda başarılı olabilmek için çok fazla soru çözmelisiniz. Çünkü ne kadar çok soru çözerseniz o kadar farklı soru tipi görme imkanına sahip olur ve konuları tekrar etme fırsatı bulursunuz. Bu da, edindiğiniz bilgileri kalıcı kılar ve başarı oranınızı artırır.

test-cozme

 

Etiketler