Sırt ağrısı prostat kanseri işareti olabilir

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Üroloji Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cemil Uygur ve Üroloji Uzmanı Dr. Tolga Muharrem Okutucu, prostat kanserinin nedenlerine, tanı ve tedavideki gelişmelere, korunma yollarına ve erkeklerin beş düşmanına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sırt ağrısı prostat kanseri işareti olabilir

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Üroloji Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Cemil Uygur ve Üroloji Uzmanı Dr. Tolga Muharrem Okutucu, prostat kanserinin nedenlerine, tanı ve tedavideki gelişmelere, korunma yollarına ve erkeklerin beş düşmanına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

6

20'li ve 30'lu yaşlara dikkat!

20'li ve 30'lu yaşlar erkeklerde testis tümörünün en sık görüldüğü dönem. Bu nedenle kendi kendine muayene büyük önem taşıyor. Özellikle testislerdeki şişlik, sertlikleri ciddiye almak ve mutlaka bir üroloji uzmanına başvurmak gerek. İdrarda ağrısız kanama olmasının, mesane ve ürotelyal kanserler açısından uyarıcı bir işaret olabileceği unutulmamalı. 40 yaş itibariyle ise prostat kanseri riski artığı için yılda bir kez üroloji kontrolü yaptırmak önemli.

7

Erkeklerin 5 düşmanı

Sigara ve tütün: Özellikle mesane ve böbrek kanseri gelişimiyle doğrudan ilişkilidir.
Kimyasallar: Boya, petrol, deri, metal gibi sektörlerdeki endüstriyel kimyasallarla karşı karşıya kalmak, mesane kanseri için risk faktörleri arasındadır.
Obezite: Böbrek tümörleri için önemli bir risk faktörüdür.
Genler: Özellikle prostat kanseri gelişiminden sorumludur.
Kısırlık: Testis tümörleri için kısırlık da risk faktörleri arasındadır.

Meyve ve sebze tüketiminin artırılmasının ve düzenli yürüyüş ya da ağır olmayan spor yapılmasının prostat kanseri riskin azalttığı düşünülüyor.

13

Akıllı biyopsi dönemi

Son 10 yılda tedavisinde en hızlı gelişme gösteren hastalıkların başında ise prostat kanseri yer alıyor. Prostat bezinin görüntülenmesi, teknik yetersizlikler nedeniyle uzun yıllar istenilen başarıya ulaşamamıştı. Ancak multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme (mpMRG) yöntemi sayesinde artık prostatın da diğer organlar gibi yüksek kalitede görüntülerini almak mümkün. Bu yöntem sadece sağlıklı dokuyu değil kanserli dokuyu da gösterebildiğinden oldukça önemli. Böylece muayene ve/veya prostat spesifik antijen (PSA) yüksekliği nedeniyle tümör şüphesi olan hastalarda biyopsi yapmadan önce hastalığın nerede aranacağını daha iyi bilmek mümkün hale geldi.

korunmanın yolları

– Sigaradan uzak durulmalı.
– Sağlıklı beslenme benimsenmeli ve sebze-meyve, balık ağırlıklı besinler tüketilmeli.
– Egzersiz yapılmalı, hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli
– Stresi yönetmeyi bilmeli çünkü stres bağışıklık sistemini zayıflatarak kanser hücrelerini besler.