Sivas kangal köpeği İsviçre’de tartışma yarattı

İsviçre Alpleri’nde bir sürüyü korumak için kullanılan kangal, bir Yorkshire Terrier cinsi köpeği ağzında taşırken görüntülendi. Terrier’in sahibi "Bunlar Alpler’e uygun hayvanlar değil" diyerek şikayetçi oldu. Savcılık soruşturma başlattı.

Sivas kangal köpeği İsviçre’de tartışma yarattı

İsviçre’de gündem Kangal çoban köpekleri… İsviçre'ye getirilen üç kangal köpeği, İsviçreli bir kadının Yorkshire Terrier cinsi köpeğinin cansız bedenini taşırken görüntülendi. Savcılık, “Hayvan aracılığıyla hayati tehlike yaratmak”tan soruşturma açtı.

Dört yaşındaki köpeğin sahibi olan Flims (GR) kentinden Gabi Christoffel, bir hafta önce, kangalla bahçesinin önünde karşılaştıktan sonra kaybolan köpeğinin izini bulamadığı için polise başvurmuştu.

BİSİKLETLİNİN KAMERASINDA

Yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkan görüntülerde, bir kangal köpeğinin ağzında bir küçük bir köpek ölüsüyle dağ yolunda gezdiği tespit edildi. Blick Gazetesi'ne ulaştırılan bir bisikletlinin kamerasındaki görüntüleri gören Yorkshire Terrier'in sahibi, “Bu kesinlikle benim köpeğim. Bu çoban köpekleri Alpler'e uygun değiller” diyerek yeniden şikayetçi oldu.

Bir patikada arka arkaya yürüyen üç kangalın, burada çiftçilik yapan biri tarafından getirildiği, Jenna (8), Shila (2) ve Ben (2) adlı köpeklerin bir sürüye bekçilik ettiği belirlendi. Küçük köpeği ağzında tutanın ise Jenna olduğu saptandı.

Görüntüye çeken bisikletli, “Bizim tehlikeli olmadığımızı görünce bu köpekler sakince yanımızdan geçti. Öndekinin ağzında bir şey vardı, önce tavşan sandım. Sonra anladık ki bu bir küçük köpek, Yorkshire Terrier'di“ diye konuştu.

SAVCILIK DEVREYE GİRDİ

Alpler'in köpeklerden sorumlu yetkilisi bu çoban köpeklerinin saldırgan olmadığını, aç da olmadıklarını belirterek, bu olayın nasıl olduğunu tam bilemediğini söyledi.

Polis ise, “Hayvanlar yoluyla hayati tehlike yaratmak” suçundan soruşturmasını tamamladı ve dosyayı savcılığa teslim etti.

Bu görüntülerle birlikte, köpeklerin sahibinin ceza alması bekleniyor.

Fransa hayat pahalılığıyla mücadeleye yönelik yasa tasarısını kabul etti İlginizi Çekebilir Fransa hayat pahalılığıyla mücadeleye yönelik yasa tasarısını kabul etti İsviçre'de bir devrin sonuna mı geliniyor? NATO üyeliğine destek artıyor İlginizi Çekebilir İsviçre'de bir devrin sonuna mı geliniyor? NATO üyeliğine destek artıyor
Loading...