SMA hastası Toprak’ın tedavisi için 400 bin lira daha gerekiyor

Eskişehir'de yaşayan SMA Tip 2 hastası 4 yaşındaki Toprak Yavaş'ın tedavisi için gereken 20 milyon liranın yüzde 98'i tamamlandı. Yavaş Ailesi, valiliğin izni ile 6 ay önce başlattıkları yardım kampanyasında eksik olan 400 bin liranın da toplanması ile Toprak'ın ABD ya da Dubai'de tedavi olabileceğini söyledi.

SMA hastası Toprak’ın tedavisi için 400 bin lira daha gerekiyor

Eskişehir'de özel bir hastanede hemşire olarak çalışan anne Zehra Yavaş (40) ve emlak komisyoncusu baba Reyhan Yavaş (47) çiftinin çocukları Toprak’a 19 aylıkken hareketlerinde azalma görülmesi üzerine yapılan genetik test sonucu SMA Tip 2 teşhisi konuldu.

Minik Toprak’ın hastalığı için ilaçlı tedaviye başlandı ancak ilerleme görülmedi. Yavaş ailesi SMA’lı çocuklarının tedavisini yurt dışında yaptırabilmek için Sağlık Bakanlığı ve Eskişehir Valiliği izniyle geçen mayıs ayında yardım kampanyası başlattı. Şu ana kadar tedavi için gerekli olan 20 milyon liranın yüzde 98’i bağışlarla toplandı.

UZUN ZAMANDIR DİYETTE

Yurt dışında tedavi olmak için de bazı şartları taşıması gerektiğini belirten baba Reyhan Yavaş, tedavi gereken paranın tamamlansa dahi tedavi öncesi çocuklarının 13,5 kiloyu geçmemesi gerektiğini söyledi.

Uzun zamandır çocuklarının yarı aç yarı tok ve genelde yeşillikle beslendiğini ifade eden baba Yavaş, “Toprak şu anda 12 kilo 800 gram. 13,5 kilo olmadan ilacını alması gerekiyor. Çünkü 13,5 kiloya kadar uyguluyorlar tedaviyi. Dolayısıyla 700 gramımız kaldı. Biz şu an bağışta herkesin desteği ile yüzde 98’lerdeyiz. Yardımda bulunan ve çığlığımıza kulak veren herkese teşekkür ediyorum. Çok zorlu bir süreçten geçtik. Hem yardımı tamamlamak hem de Toprak’ın tedavisiyle uğraşmak yordu. Ama şimdi mutlu sondayız. Bu süreçte Toprak’a bir şeyler yedirmemek için de çok uğraştık. 4 yaşındaki bir çocuğa yememeyi anlatmak, yememesini tavsiye etmek çok zor. Belli bir noktaya kadar Toprak buna dayanabiliyor, kabullenebiliyor ama bazı yerlerde isyan aşamasına da geliyor. Haklı, çünkü çocukların sevdiği tüm yiyecekler yasak” diye konuştu.

YARDIM KAMPANYASI SES GETİRDİ

Çocukları Toprak Yavaş'ı yaşatabilmek için ailesi, Sağlık Bakanlığı ve valiliğin de oluru ile yardım kampanyası başlattı. Geçen mayıs ayı içerisinde başlayan yardım kampanyası için başta Eskişehirliler olmak üzere Türkiye genelinden hatta yurt dışından Toprak bebeğin çığlığına kulak verildi.

Siyaset, sanat ve spor camiasından, iş insanları, esnafı, memuru, emeklisi hatta ana okul öğrencileri bile okullarında düzenledikleri kampanyalarla Toprak bebeğe yardım topladı. Yurt dışı ve yurt içinde birçok yerde Toprak bebeğe yardım amaçlı tiyatro, konser, sergi, kermes gibi etkinlikler düzenlendi.

Eskişehir’in yerel televizyonları ortak düzenledikleri canlı yayınla yardım kampanyaları düzenlerken birçok sivil toplum kuruluşu temsilcileri de sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları canlı yayınlarla kampanyaya destekte bulundu.

6 ay gibi bir sürede Toprak bebeğin tedavisi için gereken paranın yüzde 98’i tamamlandı.

400 bin liralık açığın da bugün, yarın tamamlanmasının ardından Toprak bebek yurt dışında tedavi olma imkanına sahip olacak.

Gerekli bağışlar toplanmasının ardından Toprak, ABD ya da Dubai'de tedavi görecek.

SMA hastası Medine yürümek istiyor İlginizi Çekebilir SMA hastası Medine yürümek istiyor
Loading...