Sözcü Plus Giriş

Sokağa çıkabilmek için evcil hayvan satın alıyorlar!

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde corona virüsü salgını döneminde petshoplarda hayvan satışları arttı. İlçede petshop işleten Burak Eren, vatandaşların kısıtlama döneminde sokağa çıkabilmek için özellikle köpek satın aldıklarını söyledi. Eren, "Corona virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasağı var. Kedi ve köpeği olan vatandaşların dışarıya veterinere götürmeye serbestler. Tabii bundan dolayı vatandaşlar kedi ve köpeklere yoğun rağbet gösteriyorlar" dedi. Bunun yanı sıra corona virüs günlerinde alınan evcil hayvanların normalleşme sürecinde sokağa atılıp atılmayacağı ise merak konusu oldu.

Güncellenme: 10:28, 01/05/2020
Sokağa çıkabilmek için evcil hayvan satın alıyorlar!

30 büyükşehir ve Zonguldak’ta hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Bu kapsamda kısıtlamanın uygulandığı Çorlu’daki bir petshopda son bir ay içinde 30 köpek ile yaklaşık 20 kedi satışı gerçekleştirildi. 12 yıldır petshop işletmeciliği yapan Burak Eren, daha önce ayda 4-5 hayvan satışı yaptığını belirterek, corona virüsü salgını nedeniyle vatandaşların evlerinde kalmasıyla, hem çocukları, hem de kendileri için kedi ve köpek aldıklarını söyledi.

“KÖPEKLE DIŞARIYA ÇIKIYORLAR”

Vatandaşların, kısıtlamada, ikametin önünde zorunlu ihtiyacını gidermesine izin verildiği için köpek satın aldıklarını belirten Eren, şunları söyledi: “Corona virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasağı var. Corona virüsü çıktığından beri kedi ve köpek satışlarına da yoğun bir talep oluyor. Kedi ve köpeği olan vatandaşlar, veterinere götürmekte serbestler. Tabii bundan dolayı vatandaşlar kedi ve köpeklere yoğun rağbet gösteriyorlar. Talebi karşılamaya çalışıyoruz. Vatandaşlar hafta sonu evde sıkılmıyor. Kedi ve köpek ile vakit geçiriyorlar. Evde evcil hayvan bakmak hem psikolojik olarak rahatlatıyor, hem de özellikle çocuklarda kişisel gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor” dedi.(DHA)