Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sokaktaki turunçlar önce reçel sonra burs oluyor
Sokaktaki turunçlar önce reçel sonra burs oluyor
Efeler Belediyesi ile Aydın Halk Eğitim Merkezi İşbirliği’nde gerçekleştirilen Aşçı Yardımcılığı Kursu’na devam eden 15 kadın, Fatih Mahallesi Kapalı Pazar Alanı’ndaki, belediye tarafından kendilerine sunulan atölyede turunç reçeli üretiyor. Bu reçellerin satışından elde edilen gelir, öğrencilere burs olarak veriliyor ve derneğin ihtiyaçları için harcanıyor.
Yaşam 31 Ocak 2018 - 10:41

Yaklaşık 2 haftadır devam eden üretimde kadınlar, 100 kilogram turuncu değerlendirerek reçele dönüştürdü. İki haftalık süreçte 200 kavanozu aşkın reçel ürettiklerini ifade eden kurs öğretmeni Hatice Çetinkaya Verdi, “Aydın'da bugüne kadar yollara dökülüp telef olan turunçlar, Efeler Belediyemiz sayesinde değerlendirilerek ekonomiye kazandırılıyor.

turunc-1

Belediyemiz aynı zamanda bu üretim sayesinde Aydın'ımızın bir değeri olan turunçları tanıtarak vatandaşa kazandırıyor. Turunç kabuklarından reçel üretilirken, iç kısmından da turunç ekşisi üretiliyor. Kursiyerlerimiz hem burada zamanlarını en iyi şekilde değerlendirerek sosyalleşiyor, hem de meslek öğrenip geleceğe yönelik adımlar atıyor. Bize bu imkanı sunan Efeler Belediye Başkanımız Mesut Özakcan'a teşekkür ediyoruz” dedi.

turunc-2

ÖĞRENCİLERE BURS OLUYOR

Türk Anneler Derneği Nazilli Şubesi, 10 yıl önce derneğe gelir sağlamak için arayış içerisine girdi. Bu kapsamda, ilçedeki cadde ve sokaklarda kaldırımlarda dikili olan belediyeye ait ağaçlardaki turunçlardan reçel yapıp, satma fikri ortaya çıktı. Bunun üzerine belediyeyle görüşülüp, gerekli izinler alındı.

turunc-3

Dernek üyeleri tarafından ağaçlardan imece usulüyle toplanan turunçlar, dernek binasına getirilip; yıkanıp, kabukları soyulup, dilimleniyor. Ardından üzerleri rendelenen kabuklar ipe dizilip, şekerle kaynatılarak kazanlarda reçele dönüştürülüyor. Hazırlanan reçeller kavanozlar doldurulup, derneğin Uğur Mumcu Parkı'ndaki satış yerinde 800 gramı 15 liradan satışa sunuluyor.

turunc-5

Hazırlanan reçeller istek olması halinde Türkiye'nin dört yanına kargoyla da gönderiliyor. Reçellerin satışından elde edilen gelir 40 öğrenciye burs olarak dağıtılıyor ve derneğin ihtiyaçları için harcanıyor. (Ajanslar)

turunc-ic