Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Sokratesin Son Gecesi’ tiyatro severlerle buluştu
‘Sokratesin Son Gecesi’ tiyatro severlerle buluştu
Tiyatro Üçartıbir'in hazırladığı genel sanat yönetmenliğini Mehmet Atay’ın yaptığı; Mehmet Atay, Oktay Dal ve Hülya Dizmen’in oynadığı 'Soktates’in Son Gecesi' tiyatro oyunu geçtiğimiz günlerde moda sahnesinde izleyici ile buluştu.
Yaşam 18 Nisan 2019 - 07:00

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ünlü oyuncu Mehmet Atay “Takvim olarak yeni ancak eskimeyen sevgi ve saygılar üzerine bina edilmiş bir tiyatro öyküsü bizimki. Sahnede her devindiğimizde, ışıklar kirpiklerimize her vurduğunda bu öyküyü hissedeceksiniz” dedi. Atay, Barışın, dostluğun, güzelliğin, doğrunun, birliğin, özgürlüğün, eşitliğin, demokrasinin kısacası artık tartışılmaması için yola çıkanların kulvarında iyi bir koşucu olmak bizi onurlandıracağını vurguladı.

OYUNUN KONUSU

Antik Çağın en önemli flozoflarından Sokrates, Atina yönetimi ile ters düşmüş ve Devletin tanrılarına ve kutsallarına inanmadığı gerekçesiyle baldıran zehri içerek ölüme mahkum edilmiştir. Sokrates'in zehri içmek zorunda olduğu son gece, gardiyanı ile arasında, demokrasi, monarşi, oligarşi, çoğulculuk- çoğunlukçuluk, ahlak, namus gibi konulardaki eğlenceli tartışmaları konu alır. Sokrates'in karısı Ksantippi'nin gardiyanın da yardımıyla onu zindandan kaçırma teşebbüsü ile daha da karmaşık hale gelir.

Son güncelleme: 10:13 - 18.04.2019