Sözcü Plus Giriş
GALERİ Son kullanma tarihini bilmediğiniz eşyalar 3 Ocak 2018 02:59
1 Bazılarını her gün kullandığınız bu ev araç ve gereçlerinin son kullanma tarihi olduğunu biliyor muydunuz? İşte son kullanma tarihini bilmediğiniz o eşyalar...
2 Sünger - 2 hafta - Kese ve lif - 6 ay: Banyoda kullanılan sünger ve keseler mantar ve küf üretir. Doğal ve sentetik lifler kaynatılarak kullanılmalı.
3 Emzik - 2-5 hafta: Kauçuk emzikler ne kadar kullanıldığına ve görüntüsüne bakılmaksızın en geç 5 haftada bir değiştirilmeli.
4 Diş fırçası - 3 ay: Diş fırçaları sadece eskidiğinde değil aynı zamanda grip ve nezle olduktan sonra da değiştirilmeli. Aksi takdirde tekrar hasta olmanız kaçınılmaz.
5 Koşu ayakkabıları - 1 yıl: 6 km kadar koştuktan sonra koşu ayakkabıları bozulmaya başlar. Bu da eklemlerinizin daha çok yorulacağı anlamına gelir.
6 Yastık - 2-3 yıl: Yastıklar evdeki tozu toplar, şekilleri bozulduğu için boyun ağrısına sebep olabilir.
7 Havlu - 1-3 yıl: Bakteri üreten ıslak havluları yıkamak da çözüm olmayabilir.
8 Sütyen - 1-2 yıl: Sütyeninizin şekli ve elastikliği bozulduğunda, büyük ya da küçük gelmeye başladığında ve rahatsız hissettiğinizde hemen değiştirmelisiniz.
9 Un - 6-12 ay: İyi kalite un 1 yıl kadar dayanırken sıradan unlar 6 ay dayanabilir.
10 Baharatlar - 1-3 yıl: Baharatlar zamanla tadını ve kokusunu kaybeder.
11 Ev terliği - 6 ay: Mantar enfeksiyonunun yayılması için oldukça elverişli olan ev terlikleri mümkün olduğunca yıkanmalı.
12 Parfüm - 1-3 yıl: Doğal yağlar içeren parfümler kapalı bir şekilde muhafaza edildiğinde 3 yıl, açık saklandığında ise 2 yıla kadar dayanabilir.
13 Saç fırçası - 1 yıl: Saç fırçalarınızı haftada bir temizlemeli, yılda bir ise değiştirmelisiniz.
14 Sinek ilacı - 2 yıl: 2 yıldan sonra artık işe yaramaz.
15 Dezenfektanlar - 3 ay: 3 aydan sonra dezenfektanlar etkisini kaybetmeye başlar.
16 Yangın söndürücü - 15 yıl: Üzerinde herhangi bir hasar varsa acilen onarılmalı.
17 Çoklu priz - 1-2 yıl: Çoklu prizlerin bir kapasitesi vardır. Kapasitenin üzerine çıkarsanız ciddi problemlere yol açabilir.