Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sosyal medyada 15 ölümcül hata
Sosyal medyada 15 ölümcül hata
Sosyal medya hepimizin hayatının önemli bir parçası… Yapılan araştırmalar günün büyük bir bölümünü Twitter, Facebook, Instagram, You Toube gibi sosyal medya kanallarında geçirdiğimizi gösteriyor. Ancak günümüzün en önemli iletişim kanallarından biri olan sosyal medya, yanlış kullanılırsa başımıza geri dönüşü olmayan sorunlar açabiliyor.  İletişim uzmanları olumsuzluklara neden olabilecek paylaşımlardan uzak durmak adına bir dizi önerilerde bulunuyor. İşte sosyal medyada asla yapmamanız gereken hatalar...
Yaşam 20 Ocak 2018 - 02:39

Taner BİLDİK

– Öncelikle profilinizi oluştururken dürüst olun. Kendinizi olduğunuzdan farklı biri gibi göstermeyin. Paylaşımlarınızda kendinizi gerçek hayatınızdan çok olmak istediğiniz kişi gibi göstermekten kaçının.

– Hangi mecralarda olacağınıza karar verin. Açık olan ama kullanmadığınız hesapların bir anlamı yok.

– Uzun aralıklarla paylaşım yaparsanız unutulursunuz. Fakat takipçilerinizi sıkacak sıklıkta paylaşım yapmak da onları sıkacaktır.

shutterstock_152688101

– Sadece kendi paylaşımlarınıza yer vererek bencillik yapmayın. Takip ettiğiniz arkadaşlarınızın paylaşımlarını da takipçilerinizle paylaşın.

– Sosyal ağları kullanırken, farklı düşünceden insanla karşılaşabileceğimizi bilerek her türlü düşünceye açık görüşlülükle karşılık verin. Hakkımızda yapılan her yorumun olumlu olacağı konusunda bir garanti yok.

shutterstock_236620168

– Sosyal medyayı kullanırken suç işlemeyin. Hakaret, iftira ve nefret söylemlerinden uzak durun. Spor, siyaset, din ve cinsellikle ilgili yorum yaparken çizgiyi aşmayın.

– Size gelen her arkadaşlık isteğini kabul etmeyin. Hayatın her alanında olduğu gibi sosyal medyada da kötü niyetli kişiler olduğunu unutmayın.

shutterstock_171503546

– Paylaşım yaparken güvenliğinizi tehlikeye atmayın. Örneğin seyahate çıkarken uçak biletinizin pasaport numaranızın görüneceği fotoğraflar çektirmeyin.

– Tatil ve eğlence fotoğrafları paylaşırken dikkatli olun. Sizin ailenizin, çocuklarınızın mahremini paylaştığınızı unutmayın. Ya da yaptığınız bir paylaşımda yanınızda bulunan arkadaşlarınızı rencide edebileceğinizi unutmayın. Sonuçta bu fotoğrafları izinsiz kullanıyorsunuz.

shutterstock_327638750

– Arkadaşlarınızdan gelen linklerde ya da isteklerde dikkatli ve uyanık olun. Sanal ortam dolandırıcılarının en sık kullandıkları yöntem tanıdığınız birilerinin hesaplarını kullanarak size ulaşmaktır.

– Gördüğünüz her bilginin %100 doğru olduğunu düşünerek paylaşmayın.

– Kendinizden emin olmadığınız konularda yorum yapmamaya özen gösterin.

shutterstock_210539380

– Yorum yaparken sinirlerinize hakim olun kişisel itibarınızı zedeleyecek paylaşımlar yapmayın.

– İşinizden şikayet etmeyin. İş arkadaşlarınızı kötülemeyin.

– Hashtag kullanımını abartmayın.