CHP Milletvekili Mustafa Balbay: ‘Silaha kolay ulaşmak toplumsal tehdittir’

Sozcu.com.tr'de yayınlanan 'bireysel silahlanma' haberleri ve belgeseli büyük ses getirdi. Haberciliğin yanı sıra, toplumsal farkındalığı arttırmayı da amaçlayan Sözcü, 'bireysel silahlanma' çalışmalarıyla fark yaratan bir vizyon ortaya koydu. CHP Milletvekili Mustafa Balbay da bireysel silahlanmaya yönelik Sözcü'ye destek verdi. Balbay, "Hepimiz serseri bir kurşunun hedefi olabiliriz. Silahlanma karşıtı bu mücadeleyi diri tutmaya devam edeceğiz. Bireysel silahlanmanın sıfır noktasına indirgenecek kadar yasaklanması gerekiyor" dedi.

CHP Milletvekili Mustafa Balbay: ‘Silaha kolay ulaşmak toplumsal tehdittir’

Sozcu.com.tr ekibi, bir ayı aşkın süredir ‘bireysel silahlanma’ sorununa dikkat çeken çalışmalara imza atıyor. Sözcü’nün ‘bireysel silahlanma’ya yönelik çabası; hem siyasetin dikkatini çekmek, hem de diğer medya organlarının da bu soruna önem vermesini sağlamak üzere kuruluydu. Sözcü tarafından başlatılan bu çalışmalar, bugün geldiğimiz noktada amacına ulaştı. CHP milletvekilleri tarafından Meclis’e getirilen bireysel silahlanma önergesi, AK Partili vekillerce reddedilmişti. Fakat Sözcü, bu meseleye dikkat çekmeye devam etti. Çeşitli haberlerin ve belgesel serisinin yayınlanması ile devam eden süreç, başka gazete ve internet siteleri tarafından da gündeme getirildi. Konuyla ilgili Sözcü’ye konuşan CHP Milletvekili Mustafa Balbay ise, Meclis’te bireysel silahlanmaya karşı mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

‘TOPLUMA DOĞRULTULMUŞ BİR MERMİ’

“Türkiye’de bireylerin çok çabuk bir şekilde bilinç dışı eylemlere sürüklendiğini gazete ve televizyonlarda her gün görüyoruz” diyen Balbay, şu ifadeleri kullandı: “Toplum psikolojisinin genel anlamda ne durumda olduğu, bilimsel verilerle ortaya konulmuş durumda. Bu verilere göre toplumun yüzde 60’ı depresyon ilacı kullanıyor. Bu şartlarda bu kadar kolay bir şekilde silaha ulaşılması toplumsal bir tehdittir. Ayrıca kitle psikolojisini baz aldığımızda, bireysel silahlanmanın kitlesel bir tehdit olarak da ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu yüzden bireysel silahlanmanın sıfır noktasına indirgenecek kadar yasaklanması gerekiyor. Ayrıca silaha eğilimli insanlara silah vermek yerine eğitim verilerek topluma kazandırılmaları lazım. Bireysel silahlanmanın böylesine önünün açılması, topluma doğrultulmuş bir mermi demektir. Bu şartlarda hedefteki kişinin kim olacağını kimse bilemez. Hiç kimse bana bir şey olmaz diyemez. Hepimiz serseri bir kurşunun hedefi olabiliriz. Ben de bu sorunun çözülmesi için Meclis’te arkadaşlarımla birlikte her türlü çabayı göstereceğim.”

‘BU MÜCADELEYİ DİRİ TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

CHP Milletvekili Balbay, bireysel silahlanma önergesinin Meclis’te reddedilmesi ilgili de şunları söyledi: “Herkesin doğrusu farklı olsa da, haklılar her zaman kazanır ve galip gelir. Bireysel silahlanma önergesinin gözardı edilmesi, yeniden gündeme getirilmesine engel değildir. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu ülkenin kalbidir. Orada yükselen her haklı ses illaki karşılık bulur. Biz bu mücadeleyi diri tutmaya devam edeceğiz, ta ki bu anlamda bir çözüm ortaya konulana kadar.”

İŞTE ADIM ADIM ‘BİREYSEL SİLAHLANMA’ SÜRECİ

İşe Umut Vakfı ile görüşerek başlayan Sözcü, ilk olarak vakıf yetkililerinden aldığı çarpıcı bilgileri okuyucularıyla paylaştı. ’28 Eylül Bireysel Silahsızlanma’ günü yayınlanan haberde, Türkiye’deki bireysel silahların yüzde 85’inin ruhsatsız olduğu, her yıl bu silahlarla 4 bin 500 kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyordu. Umut Vakfı’nın çağrısına da yer verilen haberde, “Kadük hale getirilmiş olan ‘Silah Kanun Tasarısı’ yeniden ele alınmalı, silahlanmayı zorlaştıracak düzenlemeler yapılmalıdır” ifadesi kullanıldı.

ÖNERGE AK PARTİLİ VEKİLLER TARAFINDAN REDDEDİLDİ

Bireysel silahlanma ile ilgili çeşitli haber çalışmalarının sürdürüldüğü ekim ayında, lise öğrencisi Helin Palandöken (17), Mustafa Yetgin’in (21) gerçekleştirdiği silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi. Bu cinayet tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Bunun üzerine CHP milletvekilleri, bireysel silahlanmayı Meclis’e taşıdı. Fakat TBMM Başkanlığı’na sunulan bireysel silahlanma hakkındaki araştırma önergesi, 19 Ekim Çarşamba günü AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi.

SÖZCÜ’DEN BİREYSEL SİLAHLANMA BELGESELİ

Sözcü, önergenin mecliste reddedilmesinden bir gün önce de bireysel silahlanma hakkında hazırladığı belgeselin ilk bölümünü yayınlamıştı. Belgeselin ilk bölümünde kritik eşiğin aşıldığını vurgulayan uzmanların görüşlerine yer verildi. Hem Türkiye, hem de dünyadaki bireysel silahlanma rakamlarını ortaya koyan Sözcü, Türkiye’de 7,5 milyon civarında ruhsatsız silah olduğunu belirtti ve konu hakkında birçok detaya dikkat çekti.

TÜRKİYE’DE BİR İLK: YORGUN MERMİ

Belgeseli üç bölüm olarak kurgulayan Sözcü, ikinci bölümde ise ‘yorgun mermi’ vakalarını gündeme getirdi. Türk medyasında ‘yorgun mermi’ye dair ilk çalışmayı gerçekleştiren Sözcü, gazetecilik anlamında da bir ilke imza attı. Gazetecilik mesleğinin karakteri olan araştırmacı refleksle hareket eden Sözcü, konuyla ilgili harp cerrahı Prof. Dr. Ali İhsan Uzar ve beyin cerrahı Bilgehan Bilge‘nin görüşlerine başvurdu. Böylece insanlar, genelde düğün ve kutlamalarda havaya ateş açılması sonucu oluşan yorgun mermi olaylarının, ne kadar tehlikeli ve ölümcül olduğunu öğrenmiş oldu. Belgeselde yer alan ‘en büyük tehlike çocuklara yönelik’ detayı oldukça çarpıcıydı.

DİĞER GAZETELER DE KONUYU GÜNDEME TAŞIDI

Sözcü’nün yaptığı çalışmalar sonucunda diğer gazeteler de ‘bireysel silahlanma’ya dikkat çekmeye başladı. Son birkaç gün içinde birden fazla medya organı konuya duyarlılık göstererek ‘bireysel silahlanma’ haberleri yayınladı. Gazetelerde ve internet sitelerinde yayınlanan bu haberler, okuyucularda geniş çaplı bir karşılık buldu. Pek çok Sözcü okuru, konunun üzerinde ısrarla durulması gerektiğini belirterek, silahlanmanın Meclis’te gündeme getirilmesi için basının etkin bir rol oynaması gerektiğini dile getirdi.

‘Bireysel silahlanma’ sorununu bir misyon olarak üstlenen Sözcü, bu anlamdaki çalışmalarına devam edecek. Yayınlanan belgesel serisinin sonuncusu olan ‘Bireysel Silahlanma Bölüm 3: Önlem’ adlı bölüm, önümüzdeki hafta Sozcu.com.tr’de yayınlanacak.

Umut Vakfı'ndan bireysel silahlanmayla ilgili ürkütücü rakamlar İlginizi Çekebilir Umut Vakfı'ndan bireysel silahlanmayla ilgili ürkütücü rakamlar 'Bireysel silahlanma' araştırılsın önergesi AKP'li vekillerin oylarıyla reddedildi İlginizi Çekebilir 'Bireysel silahlanma' araştırılsın önergesi AKP'li vekillerin oylarıyla reddedildi
Loading...