Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Spor yaptığınız ortamlara dikkat!
Spor yaptığınız ortamlara dikkat!
Yeni yıl kararları doğrultusunda sağlıklı bir vücuda sahip olmak için pek çok kişi spor salonlarında bolca vakit geçiriyor. Bu ortamlarda karşılaşabilceğiniz sorunlardan korunmak için dikkat etmeniz gerekenleri Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Birsel Kavaklı sizin için sıraladı…
Yaşam 6 Ocak 2018 - 04:35

Sağlıklı kalmaya dair temel adımlar

genel

– El yıkama alışkanlığı, spor salonlarına sık gidenler için büyük önem taşıyor. Çünkü el hijyeni, enfeksiyon hastalıklarından korunmak açısından büyük önem taşıyor…

– Çok fazla elle dokunulan yerlerin hijyenik olup olmadığına özen gösterin.

– Gittiğiniz spor salonunun ne denli havalandırıldığına özen gösterin.

– Spor yaparken, kullanacağınız aletin üzerine temiz bir havlu serip harekete bundan sonra başlarsanız, kendinizi kısmen koruma altına almış olursunuz.

– Çıplak ayakla yerlere basmayın. Derinizde mantar olduğundan şüphelendiğini anda da mutlaka doktor kontrolünden geçin.

– Ciltte yaralanma gibi bir durum varsa, enfeksiyon riskine karşı iyileşene kadar mutlaka bandaj, yara bandı gibi hijyenik şeylerle üzerini kapatın.

Havuz ve duşlar…

son-kutu

Nem, ıslaklık gibi koşullar, birçok mikrobun üremesine ve yayılmasına olanak sağlar. Bu nedenle birçok spor salonundaki duşlar da önemli birer enfeksiyon kaynağı olabilmektedir. Bu enfeksiyonlar herkesi tehdit etmekle birlikte obezite ve diyabet hastalarına bulaşması da çok daha kolaydır.