Stephen Hawking hakkında ilham veren 5 detay

Dünyaca ünlü bilim insanı Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti. Bilinmeyenler Enler programının bugünkü bölümünde Hawking'in hayatına dair ilham veren detaylar incelendi.

Hawking özellikle kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili çalışmalarıyla ön plana çıkmıştı. Bu sıra dışı bilim insanının edindiği en önemli misyonlardan biri de, bilimi halka indirgemek olmuştu. Einstein’ın İzafiyet Teorisi üzerine çalışmalar yapmış ve elde ettiği sonuçlar 20. yüzyılın en büyük buluşları arasına girmişti. Bizse onu daha çok uzay ve yapay zeka alanında yaptığı açıklamalarla tanıdık. Kendisi tüm dünyanın büyük saygı duyduğu bir bilim insanıydı.

Parti yaptı kimseyi çağırmadı

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, çalışmalarının yanı sıra medyatik kişiliğiyle de dikkat çeken biriydi. Örneğin 28 Haziran 2009 günü, Cambridge Üniversitesi’nde çok ilginç bir parti vermişti. Partide Hawking dışında kimse yoktu. Çünkü davetiyeler parti bittikten sonra dağıtıldı ve sadece gelecekten dönecek olan kişiler davet edildi. Hawking bu deneyin ardından geçmişe seyehatin mümkün olmadığı fikrine somut bir kanıt bulduğunu açıklamıştı.

Yönetmen: Ömer Uluhan
Kameraman: Kubilay Altuğ
Editör: Yaşar Özer