Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Su altı yaşamında büyük tehlike: ‘Hayalet ağlar’
Su altı yaşamında büyük tehlike: ‘Hayalet ağlar’
Hayvanlara şiddet sokaklarda sürerken, denizlerde de kurulan 'hayalet ağlar' ekosisteme zarar vermeyi sürdürüyor. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) 'hayalet ağlar' için başlatılan kampanyalara dikkat çekerek, birçok türün bu ağlar sayesinde sudaki yaşamının tehlikede olduğunu vurguladı.
Yaşam 5 Temmuz 2018 - 11:58

Evrensel’in haberine göre, ‘hayalet ağlar’la ilgili tehlikeye dikkat çeken EKODOSD, deniz ve sulak alanlarda başıboş bulunan, deniz canlılarının ve kuşların türlerinin tehlikede olduğunu açıkladı. Denizde avlanırken kayalara takılarak yırtılan, parçalanan, unutulan ağlar, balıkların, deniz kaplumbağalarının, yunusların ölümüne yol açıyor.

Bu ağlardan, su altında beslenen su kuşları da kötü bir şekilde etkileniyor. Kıyıda temizlik yapan ve ‘hayalet ağlar’ ile ilgili çalışma yapan EKODOSD üyeleri, tesadüfen kurtardıkları sumru kuşunun, ağların yarattığı tehditle ilgili önemli bir kanıt olduğunu ortaya koydu.

‘KOLEKTİF BİR ÇALIŞMA YAPILMALI’

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, her kuşun sumru kadar şanslı olmadığını ifade ederek, şöyle dedi: “Hayalet ağların oluşmasındaki en önemli etken insandır. Kaybedilen, unutulan, bilinçsizlikten ve insan hatalarından doğan sebeplerle hayalet ağlar her geçen yıl çoğalmaktadır. Hayalet ağların deniz canlılarına ve kuşlara zarar vermemesi için, Su Ürünleri, Yerel Yönetimler, balıkçı kooperatifleri, sivil toplum örgütleri ve dalış merkezlerinin işbirliğiyle projeler ve çalışmalar yapılmalıdır. Hayalet ağların oluşmasına yol açan ve ekonomisi balıkçılık sektörüne bağlı olan kuruluşlar ve kişiler bu konuda bilinçlendirilmeli, eğitilmeli, ilgili kurumlarda gerekli denetim ve uygulamaları yapmalı, ağların takılma gibi sorunlarında, kurtarılması için gerekli yardım yapılmalıdır.”

hayaletaglar2