Su satacağız diye Uludağ’ı kurutacaklar

Özel su şirketlerinin, Uludağ'ın 2 bin metre zirvesindeki derelerden gelen doğal kaynak suyunu, döşedikleri kilometrelerce uzunluktaki borulara hapsetmesine Bursa DOĞADER eski başkanı Murat Demir tepki gösterdi. Demir, “Derede bir damla su yok. Ancak su sesi var. Bu ses derenin hemen yanından geçen borulardan geliyor” diyerek su şirketlerine tepki gösterdi.

Su satacağız diye Uludağ’ı kurutacaklar

Uludağ’ın zirvesinde çektiği görüntüleri twitter hesabından paylaşan Murat Demir, “Kimin malını kime satıyorsunuz. Su hayattır satılamaz” diyerek duruma tepki gösterdi.

uludag-muhabir-1

“SUYUN MİNERAL DEĞERİ DÜŞÜYOR”

“Allah’ın suyu, ticareti olmaz” diyen Demir, “Özel su şirketleri, Uludağ’ın zirvesinde özellikle göller bölgesinde, kapasitenin çok üstündeki suyu borulara hapsetmekteler. Plastik şişelere veya damacanalara doldurulup halka satışı yapılan suların aslında vitamin değeri düşmekte. Su, hava, toprak ve güneş ile temas etmeli ki, vitamin değeri olan minarellerini tamamlasın. Borulara hapsedilen su bu işlevi yapamıyor. O nedenle de minarel değerleri düşüyor” ifadelerini kullandı.

“DEREDE BİR DAMLA SU YOK, ANCAK SU SESİ VAR”

DOĞADER eski başkanı Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Derede bir damla su yok, ancak su sesi var. Bu ses derenin hemen yanından geçen borulardan gelmekte. Bu da şunu göstermektedir ki, dere su kaynağı boruya hapsedilmiş. Su şirketine gitmekte. Bir grup çıkar çevresi, kendi kişisel çıkarları için, doğaya ve tüm canlılara ait olan suyu boruya hapsedip kendi şirketlerine götürüyorlar. Biz, doğal kaynak olan suların olduğu yerde kalmasını, doğada yaşayan tüm canlılara armağan olan suyun yine eşit bir şekilde paylaşılmasından tarafız. Suyu bir gurup kişinin şişeleyip satmasına ve buradan para kazanmasına karşıyız.”