Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Suça karışan çocuk sayısı artıyor
Suça karışan çocuk sayısı artıyor
TÜİK istatistiklerine göre geçtiğimiz yıl 108 binden fazla çocuk suça karıştı. Aile içinde iletişim kopukluğu, fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalan çocuklar şiddete eğilim gösterebiliyor. Televizyonlardaki şiddet içerikleri de suç işlenmesinde etken olabiliyor.
Yaşam 2 Haziran 2018 - 16:05

Birçok çocuk sosyoekonomik durum, aile içi iletişim eksikliği, psikolojik veya fiziksel şiddet gibi nedenlerden dolayı suça sürüklenebiliyor. Bununla birlikte televizyon ve sosyal medyadaki şiddet içeriklerinin, birçok çocuğun dizi ya da sanal karakterleri rol model almasına sebep olduğu biliniyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan avukat Cevat Kazma, aile içi şiddet gören çocukların televizyon ve sosyal medyadan daha fazla etkilendiğine dikkat çekiyor.

ŞİDDET İÇERİKLERİ SUÇA EĞİLİMİ ARTIRIYOR

Çocukların büyümekte oldukları ortamın şiddete ve suça eğilimlerinde oldukça önemli olduğuna değinen Cevat Kazma, “Suç işleme fiilleri en çok 15-17 yaş grubu arasındaki çocuklarda görülüyor. Televizyon dizilerinde suç ve şiddet, gerçek hayata oranla çok daha normalleştirilerek yansıtılıyor. Fiziksel ve zihinsel olarak gelişme evresindeki çocuklar, hayatı ve yaşam biçimlerini bu evrede karşılaştıkları içeriklerle anlamlandırabiliyor. Dolayısıyla, aile yaşantısında problem olan, yetiştiği çevrede de buna maruz kalan çocuklar suça sürüklenebiliyor” diye konuştu.

shutterstock_769410568-1

SUÇA KARIŞAN ARTTI, HAPSE GİREN AZALDI

İstatistiklere göre geçtiğimiz yıl 108 binden fazla çocuğun suça sürüklenme sebebiyle güvenlik birimlerine getirildi. Yaralama ve hırsızlık çocukların en çok suçlandığı konular arasında yer alıyor. Bununla birlikte hapse giren çocukların sayısı azalıyor. Ancak suça karışan çocukların sayısında bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında artış var. Ayrıca, Suriye'den ülkemize göç eden yabancı uyruklu çocukların da suça karışma oranlarında artış görünüyor.

Uzmanlara göre bunun önüne geçebilmek için öncelikle ailelerin çocuklarına karşı daha sorumlu ve bilinçli yaklaşması gerekiyor. Aynı zamanda devletin de, suça sürüklenen çocuklarla ilgili geniş kapsamlı bir reform yapması gerektiği belirtiliyor.

Son güncelleme: 16:13 - 02.06.2018