Sözcü Plus Giriş

Süper gıdalar her derde deva

Tıbbi Aromatik Bitki Uzmanı, Tüm Aktarlar ve Baharatçılar Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği (TABDER) Başkanı Ayhan Ercan’la süper gıdalarla ilgili merak edilenleri konuştuk... Ercan, yılların birikimiyle Türkiye’de de kolaylıkla bulunabilen süper gıdaları anlatırken, bizimle özel reçetelerini de paylaştı...

Güncellenme: 12:14, 30/08/2018
Süper gıdalar her derde deva

RÖPORTAJ: NAZAN DOĞANER HALICI

Doğal içerikleriyle sağlıklı beslenmenin yolunu açan süper gıdaların popülerliği günümüzde giderek artıyor. Düzenli tüketildiklerinde süper gıdaların pek çok hastalığı önleme ya da var olan hastalıkları iyileştirme özellikleri olduğuna dikkat çeken Tıbbi Aromatik Bitki Uzmanı -Tüm Aktarlar ve Baharatçılar Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiricileri Derneği (TABDER) Başkanı Ayhan Ercan'la bu konuda ilgili merak edilenleri konuştuk… Ercan, tıbbi aktarlıktan gelen yılların tecrübesi ve bilgi birikimiyle dünyada en çok bilinen ve Türkiye'de de kolaylıkla bulunabilen süper gıdaları anlatırken, bizimle özel reçetelerini de paylaştı…

ayhan-ercan-1

Ayhan Ercan

‘Süper gıda' nedir?

Süper gıdalar için kısaca; ‘bileşenleri yönünden gıdalara göre en zengin gıdalar' diyebiliriz. Bunlara örnek vermek gerekirse, portakaldan yaklaşık 60 kat fazla C vitamini içeren camu camu bir süper gıdadır.

camu-camu

İnsan bedeni tarafından üretilemeyen 8 aminoasidi içeriğinde bulunduran buğday çimi, yaban mersininden 15 kat daha fazla antioksidan içeren maqui berry meyvesi, 1 çay kaşığı yetişkin bir insanın tüm antioksidan ihtiyacına karşılayan sumak, yüzde doksan dokuzu diyet lifi içeren karnıyarık otu tohumu kabuğu tam bir süper gıdadır. Süper gıdaları sıralamak gerekirse bu sayı yüz süper gıdaya kadar ulaşabilir. Bedenimiz için ihtiyaç olan değerli maddeleri bize en doğal, hızlı ve sağlıklı sunan gıda kişinin özel süper gıdasıdır diyebiliriz.

bugday-cimi

Bu gıdalar hangi hastalıklara iyi gelir?

Süper gıdaların o kadar enteresan ve zengin içeriği vardır ki, neredeyse her hastalığa karşı çok rahat kullanılabilmekte ve iyi neticeler alınmaktadır. Demir eksikliğinden, saç beyazlamasına, anne sütü artırmaktan, kısırlığa, tansiyon, diyabet, kalp damar hastalıklarına, hatta cilt hastalıklarından saç dökülmesine kadar neredeyse her alanda kullanılmaktadır. Kısaca “Süper gıdaların kullanılmayacağı hastalık yok” desek abartılı bir ifade kullanmış olmayız.

sumak

 

Bu gıdaların nasıl tüketilmeleri gerekir?

Süper gıdaların en önemli özelliklerinden biri işlenmemiş olmasıdır. Yani bir süper gıda konserve ve tablet olamaz. Gıdanın en sağlıklı ve faydalı hali en az işlenmiş halidir. Süper gıdaların diğer şifa kaynaklarına göre kullanımı ise çok daha kolaydır. Herhangi bir içecek, kahvaltılık müsli ve gevreklerin içerisine, salatalara, çorbalara ilave edilerek kullanılır. Süper gıdaların zengin içeriğinin olumsuz yönde etkilenmemesi, özellikle enzimlerin zarar görmemesi adına çiğ tüketilmesinde fayda vardır. Süper gıdaların birçoğu lezzetli gıdalar olduğu için direkt suyla bile tüketilmesi çok daha kolay olacaktır. Ayrıca süper gıdaların zengin içeriğinin sindirim sistemi tarafından çok daha kolay özümsenmesi için taze limon suyu sıkılarak karışıma ilave edilmesi ürün içerik aktivitesini sağlar. Ayrıca süper gıdalar kür halinde uygulanmalı, düzenli olarak ve aynı zaman dilimlerinde sistematik olarak alınmalıdır.

İŞTE SÜPER GIDALARLA HAZIRLANAN SÜPER REÇETELER

siraz

Demir eksikliği ve kansızlık

Sabah: Sabahları aç karnına süt ürünleri haricinde herhangi 1 bardak bir içecek içerisine 1 tatlı kaşığı organik şiraz özü (şiraz özü: siyah üzüm çekirdekleri ve kabuğu), 1 tatlı kaşığı moringa yaprağı tozu ilave edilip karıştırılır ve içilir.

Öğlen: Öğle yemeğinde çorba içiyorsanız üzerine 1-2 tatlı kaşığı kale (kıvırcık karalahana) kurutulmuş tozu koyun. Eğer bulabiliyorsanız, kale yapraklarından yapılmış salata da tüketebilirsiniz.

kale2

Akşam: Akşam yemeğinde tüketeceğiniz salatanın üzerine koyacağınız zeytinyağı ve limon sulu salata sosuna, 1 tatlı kaşığı kırmızı pancar kökü tozu, 1 tatlı kaşığı organik buğday çimi kurusu tozu (evinizde buğday çimi yetiştiriyorsanız 1 tutam taze buğday çimi kullanabilirsiniz.)

NOT: Demir eksikliği çekenler için hazırlanmış süper gıda reçeteleri herkes tarafından güvenle tüketilebilir. Bu bir diyet listesi olmayıp, süper gıda önerisidir. Demir ve kan değerlerinde eksiklik olan kişiler isterlerse tüm gün reçetesini uygulayacakları gibi isterlerse kendi vakit ve damak zevkine en uygun reçeteyi uygulayabilirler. Ayrıca demir eksikliği çeken kişilerin tuz ihtiyaçlarını pembe Himalaya tuzundan karşılamalarını öneririm. Çünkü Himalaya tuzuna pembe rengi veren demirdir.

magui-berry

KISIRLIK

Erkeklere özel

Sabah: Sabahları aç karnına bir bardak nar suyuna bir tatlı kaşığı organik maca kökü tozu, mercimek tanesi kadar liyofilize toz arı sütü ilave edilip iyice karıştırıldıktan sonra içilir.

goji_berry

Öğlen: Öğle yemeğinde tükettiğiniz salatanın üzerine 20 adet kadar goji berry meyvesi, 1 çorba kaşığı kabak çekirdeği içi ilave edip tüketilir. Nar mevsiminde salataya nar taneleri de eklenebilir. Salatada nane kullanılmamasını öneririm.

nar-suyu

Akşam: Akşam yemeğinde içtiğiniz çorbanın içerisine 1 çay kaşığı kırmızı Kore ginsengi ilave edip içebilirsiniz.

Tariflerde kullanılan süper gıdalar ve tıbbi aromatik bitkiler enerji yükseltici, libido artırıcı özelliktedir. Uzun ve düzenli kullanım sonucunda sperm kalitesi, sayısı ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olacaktır. Kısırlık çeken erkekler tüm gün reçetesini uygulayabilecekleri gibi, vakit ve damak zevklerine uygun olan reçeteyi de uygulayabilirler. Bu listede en etkili reçete sabah öğünüdür.

corba

Kadınlara özel

Sabah: Sabah aç karnına 1 bardak soya sütüne 1 tatlı kaşığı organik maca kökü tozu, 1 mercimek tanesi kadar liyofilize toz arı sütü ilave edip iyice karıştırdıktan sonra için.

Öğlen: Öğle yemeğinde içilecek çorbanın üzerine 1 tatlı kaşığı öğütülmüş hayıt tohumu ilave edilerek karıştırılır ve içilir.

maqui-berry

Akşam: Akşam yemeğindeki salatanın üzerine hafif ızgara yapılmış kuşkonmaz, 1 kuru incir ve 15-20 adet goji berry meyvesi ilave edilir ve tüketilir.

NOT: Tariflerde kullanılan süper gıdalar ve tıbbi aromatik bitkiler enerji yükseltici, libido artırıcı özellikledir. Uzun ve düzenli kullanım sonucunda yumurta kalitesi ve sayısını artırmaya yardımcı olabilir. Kısırlık çeken kadınlar isteklerine göre tüm gün reçetesini uygulayabilecekleri gibi kendi vakit ve damak zevkine en uygun reçeteyi de uygulayabilirler. Bu listede en etkili reçete sabah öğünüdür.

keciboynuzu-tozu

Yaz ishali Malzemeler

1 su bardağı Hindistan cevizi suyu
1 çorba kaşığı keçiboynuzu tozu
1 tatlı kaşığı kızılcık püresi

Yapılışı: Yaz sıcaklarıyla boğuştuğumuz bugünlerde vücudumuz sadece su kaybetmekle kalmayıp aynı zamanda elektrolit de kaybeder. Bu durum bizlere yorgunluk ve halsizlik olarak da yansır. Hele ki üzerine bir de ishal oldunuz mu çekilmez bir durum ortaya çıkar. Yukarıdaki 3 süper gıda sadece ishali kesmekle kalmayıp elektrolit dengenizi de güçlendirerek normale dönmenizi sağlar.

kale-kuru

Haftanın süper gıdası: Kale (Kıvırcık karalahana)

Kale yani kıvırcık karalahananın Anadolu kökenli olduğu ve Kelt gezginlerin grupları tarafından M.Ö. 600'de Avrupa'ya getirildiği düşünülmektedir. Karalahana türleri içerisinde en kıymeti olanıdır. Kale, diğer süper gıdalara nazaran çok düşük kalorili bir besin olup vitamin ve minerallerle donatılmıştır. En çok demir eksikliği, göz sağlığı, iskelet ve kemik sağlığı için mükemmel bir süper gıda olsa da, cildin en çok yıprandığı günlerde kalenin cilt üzerindeki olumlu etkilerini de sizlerele paylaşmak istiyorum. Kale, kükürt içeren bir gıdadır. Kükürt, ciltten toksinlerden arındırılması ve derinlemesine temizlik için çok önemli bir maddedir. Kükürt ayrıca kolajen üretimini destekleyerek cildin sürekli yenilenmesini sağlar. Aynı zamanda kafa derisinde aşırı yağlanmaya bağlı saç dökülmelerinin de önüne geçer.

kaleee

Saçlarınız dökülüyorsa…

Demir eksikliği, saç dökülmesine neden olabilir. Kale, demir bakımından zengin bir süper gıda olduğundan demir eksikliğine bağlı saç dökülmeleri için güçlü ve doğal bir destektir. Kalenin bileşenlerinde yer alan A ve E vitamini saç ve cilt hücreleri üzerinde besleyici ve antioksidan etki gösterip yaşlanmayı geciktirir, cildin genç görünmesini destekler. Güneş ışınlarının, terin, yüksek ısının, havuz sularının olumsuz etkilerini göz önüne aldığımızda bu yaz aylarında kale tüketmek bedenimizin en büyük organı cildimizi korumak adına en büyük hediye olur. İçtiğiniz herhangi bir içeceğe tepeleme 1 tatlı kaşığı kale tozu koyarsanız cildiniz ve saçlarınıza büyük iyilik yapmış olursunuz.

Yayınlanma Tarihi:03:41,