Süperyat salgını

Dünyaya kabus yaşatan coronavirüs, lüks yat üreticilerine yaradı. Birçok zengin ismin salgın sürecinde servetine servet katmasının yanısıra ‘izole tatil’ talebinin artması yatlara olanilgiyi adeta patlattı. Süperyat siparişleri ikiye katlanarak 165’ten 330’a çıktı.

Süperyat salgını

Coronavirüs salgını, tüm dünya için hem sağlık hem ekonomi açısından çok zor bir sınav oldu. Binlerce kişi işlerini, birikimlerini kaybetti. Birçok sektör olumsuz etkilendi. Ancak bu süreçten karlı çıkanlar da oldu. Dünyanın en zengin isimleri için lüks yat üreten şirketler, ‘salgının kazananları' listesinde yer aldı.

TALEP 12 YILIN ZİRVESİNDE

2021 yılının ocak ve ekim ayları arasında 200 süperyat denize indirildi. Bu sayı son 12 yıl için zirve oldu. Örneğin salgının etkili olmadığı son yıl olan 2019'da bu sayı 165'ti. 2022 yılı için ise şimdiden 330 süperyat siparişi alınmış durumda. Bu talep artışının arkasında ise iki neden var. Birincisi salgın döneminde servetlerine servet katan zenginlerin yeni lüks tüketim arayışına girmesi. Zira 2021'de geçen yıla göre 660 kişi daha dünyadaki dolar milyarderleri listesine dahil oldu ve toplam sayıyı 2 bin 755'e yükseltti. Bir diğer neden ise salgınla birlikte ‘insanlardan uzak, izole bir tatil' talebinin artması oldu.

TERSANELER ARALIKSIZ ÇALIŞIYOR

Barcelona'daki tesisi aralıksız çalışan süperyat üreticisi MB92'nin Başkanı Pepe Garcia, artan talebin nedenini “Bazı zenginler eve kapanmak zorunda kalırken, yat sahibi arkadaşlarının güzel vakit geçirdiğini gördü” diye özetledi. Garcia, bu durumun birkaç yıl daha süreceği tahmininde bulundu.

EN UCUZU 10 MİLYON DOLAR

İkinci el bir süperyatın fiyatı 10 milyon dolardan başlıyor. Yeni bir yat yaptırmanın maliyeti ise 600 milyon doları buluyor. Kiralık süperyatlara olan talep de oldukça yüksek. 12 konuğun ağırlanabildiği bir yatla İtalya ya da Yunanistan kıyılarında bir haftalık lüks tatilin kirası 300 bin ile 500 bin Euro arasında değişiyor. Örneğin bu yıl ekim ortasına kadar popüler rotalardan biri olan Hırvatistan kıyılarını 433 bin kişi süperyatlarla gezdi. Bu sayı, 2020'ye oranla yüzde 88 artış anlamına geliyor.

Loading...