Sözcü Plus Giriş
GALERİ Sürekli yorgun hissetmenin nedenleri 4 Mart 2018 02:53
1 Geçmek bilmeyen ve sizi esaret altına alan sürekli yorgun hissetmenin altında yatan nedenler neler? Eğer bu durum birkaç günden çok daha uzun sürdüyse belki de önlem almanızın zamanı gelmiştir.
2 Depresyon: Yapılan araştırmalara göre depresyondaki kişiler normal kişilere göre 4 kat daha fazla yorgunluktan yakınıyor. Eğer depresyonun varlığını bir uzman tarafından kanıtladıysanız tedaviye başlayarak bu psikolojik rahatsızlığı rahatça ortadan kaldırabilirsiniz.
3 Böbrek üstü bezleri problemleri: Adrenal yorgunluk olarak adlandırılan bu durum ile gün içinde gerekenden çok daha az kortizol salgılanmaya başlanır. Bu da enerji düşüklüğüne ve gece uykularında problemlere neden olabilir. Meditasyon ise bunun en iyi çarelerinden biridir. Meditasyon yaparken vücudunuz kortizol salgısını yavaşlatır. Bu yavaşlatma zamanı da böbrek üstü bezlerinize dinlenmeleri için yeterli zamanı verecektir.
4 Beslenme Düzeni: Susuzluk insan vücudu için hem tehlikeli hem de birçok rahatsızlığa neden olabilecek bir durumdur. Yüksek lifli gıdalar ile besleniyorsanız mutlaka günlük su miktarınızı arttırmalısınız. Ayrıca herhangi bir gıda hassasiyetiniz varsa yine su miktarınızda bir değişiklik yapmanız gerekmektedir.
5 Vitamin ya da mineral eksikliği: Vücudunuzda D vitamini, B12 vitamini ya da demir ile ilgili bir eksiklik yaşıyorsanız çok yüksek bir ihtimalle sürekli yorgun hissediyor olmalısınız. D vitaminin vücuttaki eksikliği kasların zayıflamasına ve kas ağrılarına neden olmaktadır.