Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarihe damga vuran kadınlara selam!
Tarihe damga vuran kadınlara selam!
Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle, tarihe damga vuran özel isimlere bir göz atalım istedik. İşte karşınızda, modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’den tüm hayatını insanlara yardıma adamış Rahibe Teresa’ya güçlü, cesur kadınların öyküleri…
Yaşam 4 Mart 2018 - 05:13

Derleyen: Birgan BİLEKE

Feminizmi gündeme getiren ilk yazar

Ülkemizde feminizm ve yazar dendiğinde ilk akla gelen isim Duygu Asena. Kitaplarıyla topluma eşitlik, kadın hakları gibi konularda ışık tutan Asena'dan çok önce, 18. Yüzyıl'da bir İngiliz yazar Mary Wollstonecraft feminizm kavramından ilk kez bahseden kişidir.

mary-wollstonecraf

Hemşirelerin en yardımseveri

Ülkemizdeki bazı hastanelere de adı verilmiş olan Florence Nightingale, hemşirelik mesleğinin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Mesleğini fedakarlıkla birleştirip pek çok hayatı kurtarmış olan Nightingale, iş hayatında kadınların daha faal olması için de pek çok çalışmaya imza atmıştır.

florence

Hindistan'ın tek kadın başbakanı

İnsanlar arasındaki ayrımların ortadan kalması adına zorlu bir mücadele veren İndra Gandhi, Hindistan'ın tek kadın başbakanıdır. Azınlıkların yaşadığı sorunları ortadan kaldırmak adına yaptığı çalışmalarla dünya çapında bir ün elde etmiştir.

indiragandhi

İnsan hakları savunucusu

1933 yılında ABD'nin First Lady'si olan Eleanor Roosevelt, hayatı boyunca insan hakları konusunda önemli projelere imza attı. BM İnsan Hakları Komisyonu'nun ilk başkanı olan Roosevelt, 1946 yılında üstlendiği bu görevin sonrasında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin oluşum sürecine de önemli katkılarda bulunmuştur.

eleanor

Kadınlara oy verme hakkı

Oyuncu Eva Peron, Arjantin Başkanı Juan Domingo'yla evlendikten sonra işçi ve kadın haklarını koruma altına almak için yapılan çalışmalara destek vermiştir. Bu çalışmalar sonucunda ise 1947 yılında kadınların oy verme hakkına sahip olmasını sağlamıştır.

eva-peron

Ülkesine destek

Yüzyıl Savaşları sırasında, memleketi Fransa'nın İngiltere'ye karşı verdiği mücadelede yer alan Jeanne D'Arc, cephede manevi anlamda verdiği destekle ünü tüm dünyaya yayılmış ve kadının gücünü savaş döneminde de ortaya koymuştur.

jeanned-arc

Müslüman kadınlara örnek

Pakistan'ın ilk kadın başbakanı Benazir Butto, aynı zamanda dünyanın ilk Müslüman başbakanıdır. Siyasette kadının yeri konusunda önemli bir adım atılmasına vesile olan Butto, ülkesinin demokrasiye geçişine de büyük katkıda bulunmuştur.

benazir

Dünyanın 450 noktasına yardım

1910 tarihinde Üsküp'te dünyaya gelen ve 18 yaşında rahibe olmaya karar veren Teresa, yaşamı boyunca dünyanın dört bir yanına yardım götürmüştür. İhtiyaç sahiplerine verdiği destekle dünya çapında üne sahip olan Teresa, 1979 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştür.

rahibe-teresa

Bilim kadınlarının yol göstericisi

Polonyalı kimyager ve fizikçi Marie Curie, radyoaktiviteyi keşfetti. 1903 yılında Nobel Fizik, 1911 yılında ise Nobel Kimya ödülüne sahip olan Curie, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı unvanına da sahip. Pek çok kadının hayatını bilime adamasında da önemli rol oynamış bir kişi.

marie-curie