Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarım arazisine zehirli atık bırakanlara hapis cezası
Tarım arazisine zehirli atık bırakanlara hapis cezası
Antalya’nın Korkuteli İlçesi’ndeki 33 bin dönümden fazla tarım arazisine zehirli atık dökerek toprağı, suyu, havayı zehirleyen arıtma şirketi sahibi 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yapılan deneyde, söz konusu zehirli atıkları yiyen fareler 40 dakika içinde öldüğü gözlenirken, zehirli maddeye maruz kalan balıkların yarısının kısa zamanda öldüğü tespit edildi.
İsmail AKIN
Yaşam 31 Aralık 2018 - 12:25

Antalya Korkuteli İlçesi'ne bağlı İmecik, Beğiş, Avdan, Ulucak, Bayatbadem köylerindeki 33 bin dönümden fazla tarım alanına, Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu idaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü'nün arıtma çamurlarını döken şirketin sahibi H. S.'ya toplamda 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası verildi. Alana, zehirli atık döküldüğü jandarma tutanaklarına yansımış, numuneler savcılık yoluyla TÜBİTAK'a gönderilmişti.

TÜBİTAK “ZEHİRLİ VE TEHLİKELİ ATIK” DEMİŞTİ

antalya-zehirli-atik-sozcu-3

Savcılığın, TÜBİTAK'a tahlil için gönderdiği atıkların içinden zararlı 4 ağır metal tespit edildi. Çinko, nikel, krom ve bakırın tespit edildiği atıklarda kurum “Zehirli ve tehlikeli atık” raporu vererek, “Arıtma çamurları, ilgili kanun ve yönetmeliklerde belirtilen teknik usullere aykırı olarak ve çevreye zarar verecek şekilde tarım arazilerine dökülmüştür. Ham arıtma çamurlarının toprakta kullanılması yasaktır” ifadelerini kullandı.

SU CANLILARI İÇİN RİSKLİ

antalya-zehirli-atik-sozcu-2

TÜBİTAK raporunda dikkat çekici şu ifadeler yer aldı; “Tehlikeli (Zararlı) atık olduğu sonucuna varılmıştır. Atıklarda ağır metallerde krom ve nikel ve çinko sınır değerleri aşmıştır. Balıklar üzerinde Akut Toksisite Testi yapılmıştır: 100 g/lik (1'e 10 seyreltme) sulu çözelti hazırlayarak SKKY Teknik Usuller Tebliği şartlarına göre teste tabi tutulmuş, su içindeki maddeye maruz kalan organizmaların (balıkların) kısa zamanda (günler içinde) %50'sinin öldüğü, ortalama ölümcül konsantrasyon (LC50) olarak ifade edilmektedir. Analiz sonucu olarak alınan numunelerin sucul ortamlarda yaşayan su canlıları için kısmi riskli olduğu sonucuna varılmıştır.

ATIK YEDİRİLEN FARELER 40 DAKİKA İÇİNDE ÖLMÜŞ

antalya-zehirli-atik-sozcu-1

Farelerde Akut Toksisite Testi sonuçları: (Gen Mühendisliği Biyoteknolojosi Enstitüsü tarafından analizi yapılmıştır) Farelere laboratuvar ortamında doz uygulanmış ve yedirildikten sonra 40 dakika içinde ölmüştür. Yedikten sonra ölüme kadar;
a- Solunum hacimlerinde artma, zor nefes alma, bronkospasmik tablo, hipoksi, extrmitelerde ve kıllı deride siyoniz, pilor ereksiyon, kontrolsüz ve refleksif hareketler, toplam akciğer kapasitelerinde zorlanma semptomlar göstermiştir.

b- Vücut ağırlığına göre verilen miktarda ise, 14 gün boyunca izlenmiş gözlemlerde, deride kıllarda, gözde mukoz membranda solunum, dolaşım, otonom ve merkezi sinir sisteminde somatomotor aktivite ve davranış paternindeki değişmeleri içermektedir. Gözlemlerde Özellikle, titreme konvülsiyon, salya salgılanması, diaire, uyuklama, uyku ve koma gibi durumlara dikkat edilmiştir.

c- 3. Yöntemde 14 gün boyunca gözlemlendikten sonra yapılan otopside hayvanın karaciğer ve böbrekte hiperemi olduğu tespit edilmiştir. S13 denilmektedir.”

MAHKEME 3 AYRI SUÇTAN HAPİS CEZASI VERDİ

antalya-zehirli-atik-sozcu

Mahkeme, çevrenin kasten kirletilme suçundan 1 yıl 3 ay, TÜBİTAK raporu doğrultusunda atık ve atıkların, toprak, su ve havada kalıcı etki gösterdiği anlaşılması gereği cezanın 2 katı oranında artırılıp, 3 yıl 9 ay, sanığın aynı suçu birden fazla işlediği anlaşılıp ceza oranının 1/2 artırıp, 4 yıl 19 ay 15 gün hapis cezası verdi.

1. Sanık H. S.'nın üzerine atılı Çevrenin Kasten Kirletilmesi suçunu işlediği tüm dosya kapsamı ile sabit görülmekte eylemine uyan TCK 181/1 Maddesi uyarınca, suçun işleniş biçimi, failin kusurluluk derecesi, meydana gelen zararın büyüklüğü, kastın yoğunluğu birlikte nazara alınarak 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına.

2. TÜBİTAK raporları doğrultusunda atık ve artıkların toprak, su ve ya da havada kalıcı etki gösterdikleri anlaşılmakla TCK 181/3 maddesi gereği 2 katı oranında artırım yapılarak sanığın 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına.

3. Sanığın aynı suçu aynı mağdura karşı birden çok kez işlediği anlaşılmakla TCK 43/1 Maddesi uyarınca 1/2 oranında artırım yapılarak 4 yıl 8 ay 7gün hapis cezası ile cezalandırılmasına Son olarak da cezasında 1/6 oranında indirim yapılarak 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir.

MAHKEME TAŞIMACILIK FİRMASI RUHSATINI İPTAL ETTİ

Mahkeme, ayrıca TCK 181/5 maddesi uyarınca TCK 60/1 maddesi gereği alana zehirli atıkları taşıyan şirketin Çevre izin ve Lisans belgesi ile verilen iznin iptaline karar verdi. Mahkeme söz konusu firmadan 8 kişiye de hapis cezası verirken, cezaları ertelendi.