Taş ocağı karşıtları arı kovanlarıyla yolu kesti

Rize'nin doğa harikası İşkencedere Vadisi'nde taş ocağı açılacak olmasına yöre halkının tepkisi sürüyor. Köylüler alana sokulmak istenen iş makinelerinin önünü arı kovanları yerleştirerek kesti. Jandarma bu sabah şahsi arazilerinde olmalarına rağmen sokağa çıkma yasağını ihlalden ceza yazmak istedi. Bir kadın fenalaşırken, köylüler "Biz buraya ölmeye geldik. Biz öldürmeden burada çalışamayacaksınız" diye haykırdı.

Rize İkizdere’de Gürdere ve Cevizlik köyünde açılması planlanan ve 16 milyon tona yakın taşın alınacağı bazalt ocağı projesi tepkilere yol açtı. İşkencedere Vadisi’nin doğal güzelliğinin yok olacağını, köylerinin ellerinden gideceğini savunan yöre halkı, “Yatırıma değil, yanlış yer seçilen taş ocağına karşıyız” mesajıyla bir hafta önce nöbete başladı.

Köylerinde çay ve bal üretimi yaptıklarını anlatan bölge halkı, İyidere’de deniz doldurularak yapılacak lojistik liman projesi için planlanan taş ocağının daha yakın, daha az maliyetli ve doğaya zarar vermeyecek başka bir alanda açılmasını istiyor.

Yöre halkı jandarma eşliğinde alana sokulmak istenen iş makinelerinin önünü arı kovanları yerleştirerek kesti. Arı sokması tehlikesi nedeniyle kovanlara müdahale edemeyen ekiplerin giremediği alana gelen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, halkı kovanları kaldırmaları yönünde uyardı.

SİZİN GÖREVİNİZ VATANDAŞI KORUMAK

Çalışma yapılacak alana giden yolların jandarma tarafından kapatılması üzerine ormanın içinde ki patika yollardan geçen köylüler, iş makinelerinin yanına ulaşmayı başardı. Bu sırada taş ocağı için yol genişletme ve yeni yol açma çalışması yapan iş makinesini çalıştığını gören bir kadın baygınlık geçirdi. Köylüler tarafından kadına müdahale edildi.

İş makinesinin çalıştığı gören vatandaşlar tepki göstererek, “Üç kuruş için yapılır mı bu. Maaşını toplar biz veririz. Utanmıyor musun?” diye haykırdı. Bazı vatandaşlar da jandarmaya, “Makineyi mi koruyorsunuz? Sizin göreviniz vatandaşı korumak. Bizim sizinle bir işimiz yok. O adam buraya gelsin. Bu ormanı size yok ettiremeyeceğiz. Komutan, senin çocukların da buraya gelecek. Yapmayın yazıktır. Biz buraya ölmeye geldik anlamıyor musunuz? Biz öldürmeden burada çalışamayacaksınız. Bu yasal değil” diyerek isyan etti.

YÖRE HALKINA PARA CEZASI KESTİLER

Jandarma ekipleri sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiklerini belirttiği bölge halkını uyardı. Gruptakiler çiftçi olduklarını ve alanda tarım ve arıcılıkla uğraştıklarını belirterek yasağı ihlal etmediklerini savundu. Jandarma ekipleri kimliklerini belirlediği kişilere sokağa çıkma kısıtlamasını ihlalden para cezası uyguladı. Bölge halkı ile görevliler arasında tartışmalar yaşandı. Vadi girişinde nöbet köylüler ile jandarma ve ekiplerin iş makineleri ile bekleyişi sürüyor.

YAPILAN ÇALIŞMA YASAL DEĞİL

Öte yandan İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanı Zeki Yıldırım, sokağa çıkma yasağı nedeniyle bir çok vatandaşın vadiye gelemediğini belirterek, şunları söyledi: Yarından itibaren daha kalabalık olacağımızı düşünüyorum. Bu ormanları bu doğayı yok etmelerine izin vermeyeceğiz. Bu ormanlarda arı kovanları var. En güzel ve en değerli bal burada üretiliyor. Biz kararlıyız. Buradan gitmeyeceğiz. Olayı yargıya taşıdık ve halen devam ediyor. Yargı sürecini beklemeden ormanlarımızı yok etmek istiyorlar. Bu kanunsuzluğa asla izin vermeyeceğiz.

BU GÜZELLİĞİ BİR DAHA GÖREMEYECEKSİNİZ

Üç gündür mücadele eden ve iş makinesinin çalışmasına izin vermeyen bölge halkından Mustafa Albayrak, “Kaybedersek bu gördükleriniz hiçbirini bir daha görme şansınız olmayacak. Belki de son görüşürüz olabilir. Siz görmeyeceksiniz, sizin çocuklarınız göremeyecek, onların çocuları da göremeyecek. Kazananların çocukları da göremeyecek. Kazananların çocuklarının çocukları da göremeyecek” dedi.

Erdoğan'ın kararının ardından hemşehrileri ayaklandı İlginizi Çekebilir Erdoğan'ın kararının ardından hemşehrileri ayaklandı İşkencedere'de doğaya işkence İlginizi Çekebilir İşkencedere'de doğaya işkence

 

Loading...