Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Teknolojiden korkmayın
Teknolojiden korkmayın
Gençler sosyal medya kullanmayı seviyor ve kopamıyor ama dijital dünyanın gençlere verebileceği zararlarla ilgili haberler de ebeveynleri fazlasıyla kaygılandırıyor. Sosyal medyanın uzun süre kullanımının gençlerin ruh sağlığını etkilediğine dair bir araştırma sonucu yok. Gençlerin sosyal medya kullanımı ile ilgili ebeveynlerin olası riskleri azaltmak adına neler yapabileceğine dair Doç. Dr. Selda Koydemir önerilerde bulundu.
Yaşam 7 Ocak 2018 - 02:07

Açık iletişimden vazgeçmeyin

Araştırmalara göre çocuklarının sosyal medya yaşamlarına daha çok katılan ve onlarla bu konuda dürüst bir iletişimde olan ebeveynlerin çocukları, sosyal medyada olumsuz bir deneyim yaşamaları halinde bundan daha az etkileniyor.

shutterstock_256473613

Sosyal medyanın varlığını kabul edin

Gençler internet ve sosyal medya sayesinde dünyanın pek çok yerinde onları dinlemek isteyen, ne söylediklerini merak eden milyonlarca insana ulaşabiliyor. Bu sayede kendilerini değerli hissediyorlar. Bu sebeple artık teknofobik yaklaşımlardan vazgeçmeli ve onu kötülemekten uzaklaşmalı, dijital dünyanın hepimizin yaşamındaki önemli yerini kabul etmeliyiz. Ebeveynlere düşen, çocuklarını sosyal medyada kendi başlarına bırakmakla, uygun seviyede kontrol sağlamak arasında denge kurmaya çalışmak olmalıdır. Sosyal medya kullanımını yasaklamak hiçbir zaman çözüm değil…

shutterstock_479301136

Çocuğunuza desteğe hazır olun

Gençlerin akranlarının mükemmele yakın hale getirilmiş fotoğraflarına bakıp yaptıkları karşılaştırmalar yetersizlik hissini tetikleyebilir. Siber zorbalıkla karşılaşabilir. Ebeveynlere düşen, çocuklarını bu tarz ortamlar ve diyaloglar için hazırlamaktır. Onu sosyal medyadan uzaklaştırmak için değil, ona yardım etmek için orada olduğunuz mesajını verin.

shutterstock_298031426

Teknolojiyle ilgili yeni şeyler öğrenin

Sosyal medyanın günümüzün en önemli iletişim aracı olduğunu düşünürsek, çocuklarınızın isteklerini, motivasyonlarını ve davranışlarını anlamak, sosyal medyada neler yaşayabiliyor olduklarına dair fikir sahibi olmak için siz de adım atabilirsiniz. Kendiniz kullanmıyorsanız bile sosyal medya platformları hakkında bilgi edinin ve nasıl işlediklerine göz atın.

shutterstock_367080179

Örnek olun

Gençlerin başkalarına zarar vermemesi ve kendilerini olası zararlardan koruyabilmeleri, büyüyüp gelişebilmeleri için adalet, insaniyet, eşitlik, saygı gibi temel erdemleri; demografik, sosyo-kültürel veya kişilik özellikleri açısından kendilerinden farklı olan insanlara saygı göstermeyi öğretin. Çocuğunuza bu davranışların yanında sosyal medya kullanımıyla ilgili iyi bir örnek olmaya çalışın.

shutterstock_195546683