Tepedeki evine tasarladığı raylı sistemle ulaşıyor

Hüseyin Kadıoğlu, araç yolu olmayan sarp arazideki evine döşediği 110 metre uzunluğundaki raylı sistem sayesinde ulaşım sağlıyor.

Tepedeki evine tasarladığı raylı sistemle ulaşıyor

Trabzon’un Çifteköprü Mahallesi’nde yaşayan makine teknikeri Hüseyin Kadıoğlu, sarp arazideki evine araç yolu olmayınca kolayca inip çıkabilmek için farklı bir çözüm yolu buldu.

Fındık bahçesine 110 metre uzunluğunda raylı sistem döşeyen Kadıoğlu, elektrikli motorla çalışan vagonla ulaşım sağlamaya başladı.

Uzaktan kumandalı elektrikli vagona binen Kadıoğlu, yaklaşık derece eğimli fındık bahçesinden geçerek 2,5 dakikalık yolculukla tepedeki evine inip çıkıyor.

71 yaşındaki Kadıoğlu, yavaş kalkış, hız kontrol ve ani fren sistemleri de entegre ettiği vagonla misafirlerini de evine taşıyor.

“ELEKTRİK KESİLSE SADECE DURUR”

Kadıoğlu, “Baba yadigarı evimize sahip çıkmak istedik. Ama buraya araç yolu yok. Mesleğimden dolayı aklıma böyle bir ulaşım aracı yapma fikri geldi. Tamamen kendi araştırmalarım ve tasarımım. Görenlere çok tuhaf geldi. Yaptırmak isteyenler de oldu. Çalışırken tek halat kesilirse kaza olur. Elektrik kesilse sadece durur, bir aksilik olmaz” dedi. (DHA)

Loading...