Tepedeki tek mezar… Safa Önal’ın kardeşine ziyaret

Batman'ın Gerçüş ilçesinde yıllarca görev yapan Kaymakam Fahrettin Önal, 87 yıl önce hayatını kaybeden kızı Sevil'i (1) halkın tavsiyesi ile evinin karşısındaki tepeye defnetti. Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Işık ve öğrencileri ilçeye giderek senarist Safa Önal ile söz yazarı ve programcı Sezen Cumhur Önal'ın da kız kardeşi olan Sevil Önal'ın mezarına fidan dikti.

Tepedeki tek mezar… Safa Önal’ın kardeşine ziyaret

Gercüş ilçesinde 1930’lu yıllarda kaymakam olarak görev yapan ve halk tarafından çok sevilen Fahrettin Önal’ın 1935’te kızı dünyaya geldi. Sevil adı verilen bebek, 1 yaşında rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Önal’ın çok üzüldüğünü gören ilçe halkının da tavsiyesi ile Sevil’in mezarı, evlerinin penceresinden görünen tepeye defnedildi.

Aynı zamanda senarist Safa Önal ile müzisyen ve televizyon programcısı Sezen Cumhur Önal’ın da kız kardeşi olan Sevil’in mezarına bakıp her sabah pencereden dua eden ve Önal’ın hikayesini duyanlar da ilçeye gidip mezarı ziyaret etmeye başladı.

Mezarın hikayesini Safa Önal’dan duyan, Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Işık ve öğrencileri ise Gercüş Belediye Başkanı Gürbüz Günaydın ile mezar yerine giderek fidan dikip, dua etti.

“BİR DERSTE SÖYLEDİ…”

Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Doç. Dr. Mehmet Işık “Bölümümüzde hâlâ kısmi zamanlı öğretim görevlisi olarak ders veren Safa Önal’ın kız kardeşi Sevil Önal’ın mezarı başındayız. Burası bizim için çok anlamlı bir yer çünkü Safa Önal bölümümüz kurulduğundan beri bize destek veriyor. Bir dersinde kız kardeşinin Gercüş ilçesinde yatmakta olduğunu söyledi. Bu hikayeden çok etkilendik ve gidip mezarı bulmaya karar verdik. Bu noktada belediye başkanı ile irtibata geçtik ve mezarın resimlerini bize attı. Biz de bu mezarı güzelleştirmeye karar verdik” dedi.

Doç. Dr. Işık, Sevil’in hikayesini de şu sözlerle anlattı: “Gercüş Kaymakamı Fahrettin Önal Bey ilçe halkı tarafından çok seviliyormuş. Kızı Sevil ölünce kahrolmuş. Kızını görebileceği bir yere defnetmek istemiş. İlçe halkının tavsiyesi ile evinden görünen tepeye mezarını yapmış. Fahrettin Bey tepeyi gören evinin penceresinden dua eder ve Kuran-ı Kerim okurmuş. Bu hikaye bizi çok etkiledi.” (DHA)

 

Loading...