Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tokatlı kadınlar dolma rekoruna imza attı
Tokatlı kadınlar dolma rekoruna imza attı
Tokatlı kadınlar bir haftada 142 bin 724 adet dolma sararak dolma rekoruna imza attı.
Yaşam 28 Nisan 2016 - 15:09

Bir elin nesi var, iki elin sesi var diye boşa dememişler! Tokatlı 60 kadın bir hafta içerisinde 142 bin 724 adet dolma sararak bir rekora imza attılar.

Tokat’ta hafta sonu düzenlenecek olan 2’nci Ulusal Aşçılar ve Pastacılar Şampiyonası öncesi, Tokatlı kadınlar kentin önemli lezzetlerinden biri olan dolmanın tanıtımı için kent merkezinin nüfusu olan 142 bin 724 adet dolmayı bir haftada sardı.

Tokat’ta Valilik, Belediye, Kent Konseyi ve Türkiye Aşçılar Pastacılar Konfederasyonu tarafından hafta sonu kentte ‘Tokat mutfağı yarışıyor’ etkinliği düzenlenecek. Cumhuriyet meydanında düzenlenecek olan etkinlikte kent mutfağının unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini öne çıkarmak ve Anadolu mutfağına Tokat’ın yöresel yemeklerini dahil etmek planlanıyor. Tokat kebabı ve yerel yemekler olarak iki kategoride düzenlenecek olan yarışmaya çok sayıda başvurunun olması bekleniyor.

BİR HAFTADA SARILDI

İl dışından çok sayıda kişinin gelmesi beklenen yarışma da kentin önemli lezzetlerinden biri olan üzüm yaprağı ile sarılan dolmanın tanıtımı için de ayrı bir çalışma yapıldı. Bu kapsamda kent merkezinin nüfusu olan 142 bin 724 adet dolma sarılarak hem rekor denemesi hem de gelen misafirlere dağıtılması planlandı. Geçtiğimiz hafta perşembe günü Belediye Sosyal tesislerinde Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun da katılımıyla başlayan dolma sarma işlemi dün akşam sona erdi. Yaklaşık 60 kadın bir hafta içerisinde 142 bin 724 adet dolma sardı. Bu sayıyla rekor kıran kadınların sardığı dolmalar Belediye Aşevi Müdürlüğü’nde bulunan soğuk hava deposuna konuldu. Dolmalar büyük kazanlarda kaynatılarak, hafta sonu vatandaşlara dağıtılacak.

“BİZİM İÇİN ZOR OLMADI”

Belediye Meclis üyesi ve Tokat Belediyesi Hanımeli Kültür evi yöneticisi Seher Delen, dolma sarma işleminin yaklaşık bir hafta sürdüğünü söyleyerek, “Kent merkezinin nüfusu olan 142 bin 724 adet dolma sararak rekora ulaşmış bulunuyoruz. Şu anda dolmalar Aşevi Müdürlüğü’nde hazır durumdadır. Hafta sonu gelen misafirlerimize sunmaya hazırız. Bizim için zor olmadı, çünkü Tokat’ımızın isminin duyurulması bizim için daha önemli” dedi.

Son güncelleme: 15:27 - 28.04.2016