Sözcü Plus Giriş

Toplu taşımada ‘boş koltuk’ uygulaması

İBB, raylı sistem, metrobüs ve otobüslerde güvenli mesafenin korunması için hazırladığı çıkartma ve broşürleri toplu taşıma araçlarına yapıştırdı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 15:25, 26/03/2020
Toplu taşımada ‘boş koltuk’ uygulaması

Corona virüsü salgını önlemleri kapsamında tüm toplu ulaşım araçlarında araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesin yüzde 50'ye düşürülmesinin ardından, araç koltuklarına da sosyal mesafe standartları getirildi.

Fotoğraf: Sözcü

İstanbul genelindeki metro ve tramvaylar ile metrobüs araçlarına “Sosyal Mesafenizi Koruyun. Bu Koltuğu Boş Bırakın” çıkartmaları ile bilgilendirici afişler asıldı. İETT, OTOBÜS AŞ ve ÖHO otobüslerine ise en kısa sürede afiş ve çıkartmalar yerleştirilecek.

Fotoğraf: Sözcü

ANONS DA YAPILIYOR

Boş bırakılması gereken koltukların üstüne yapıştırılan çıkartmalar ile bir metre kuralına toplu ulaşım araçlarında da uyulmasını sağlıyor. Araç içi anonslarla da düzenleme halka duyuruluyor. Otobüs ve metrolarda yüzde 70'e varan yolcu düşüşü sayesinde vatandaşların araç içinde aralıklı seyahat ettiği ve çıkartmalara dikkat ederek oturduğu gözlendi.

Fotoğraf: Sözcü

YOĞUN SAATLERDE SEFERLER ARTTIRILDI

İETT Genel Müdürlüğü, yoğun saatlerde sefer sayısını arttırarak, otobüslerde işe gidiş ve eve dönüş saatlerinde yaşanan kısmi yoğunluğun önüne geçecek. İETT otobüslerinde, şoför ve yolcu temasını engellemek amacıyla şoför kabini üretim işlemi büyük ölçüde tamamlandı.