Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Trans yağlardan uzak durun!
Trans yağlardan uzak durun!
Bitkisel sıvı yağların hidrojen eklenerek ısıtılması sonucu elde edilen trans yağlar, sağlığımızın baş düşmanıdır. Raf ömrünü uzatmak için bu yağlarla üretilen gıdalar, özellikle kalp ve damar sağlığı için büyük bir tehdittir…
Yaşam 17 Mart 2018 - 04:03

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK

Vücuttan temizlenmesi zor

Trans yağların ham maddesi bitkisel sıvı yağlardır. Bu yağlar işlenmedikçe sağlığa yararlı olabilirler. Fakat gıda endüstrisi fazla kâr elde edebilmek için sağlıklı olan yağlardan toksik yani son derece zararlı yağlar üretmektedir. Trans yağlar oldukça yapışkan yağlardır, karaciğer ve damar sistemine kolaylıkla yapışarak karaciğer yağlanması ve damar hastalıklarına yol açarlar ve vücuttan temizlenmesi zordur.

vucuttan-temizlenmesi

Yol açtığı hastalıklar

Trans yağlar bütün öldürücü kronik hastalıklara yol açabilen, toksik bir madde olarak tanımlanmaktadır. Kanser, obezite, diyabet, koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği, Parkinson, bunama, karaciğer yağlanması, siroz, kısırlık, düşük doğum ve majör depresyon bu hastalıklardan başlıcalarıdır.

Hangi ürünlerde kullanılır?

Trans yağlar defalarca ısıtılıp kullanılabilir. Ambalajlanmış, hazır gıdaların hemen hepsi trans yağ içermektedir. Gıdanın ömrünü uzatan, kullananların ise ömrünü kısaltan yağlardır.

Nelere dikkat edilmeli?

Hazır yiyecek etiketleri dikkatle takip edilmelidir. Hidrojenize yağ, hidrojenize nebati yağ, digliserid, monogliserid gibi ibareler trans yağları gizlemek için etiketlerde sıklıkla yer alır. Bu ibareleri içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Trans yağların günlük güvenli bir kullanma dozu söz konusu değildir.