Sözcü Plus Giriş
GALERİ Tükenmez kaleme neden 'tükenmez' denir? 30 Ocak 2018 02:57
1 Günlük hayatta en fazla kullanılan kalem çeşidi olan tükenmez kalemin adı tükendiği halde neden tükenmezdir? Tükenmez kalem Vikipedi'de, içindeki borucuktaki özel ve koyu kıvamdaki mürekkebi, ucunda bulunan bilye sayesinde yüzeye aktaran modern bir yazım aracı olarak tanımlanır. Kullanılabilirliği ve bulunabilirliği ile günlük yaşamda en çok kullanılan kalemdir.
2 Peki bu kaleme neden 'tükenmez kalem' ismi verilmiştir? Tükenmez kaleme "tükenmez" denmesinin nedeni, onunla yaklaşık iki-üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çizilebilmesidir. Tükenmez kalemin icadı ise 1888'e dayanır. 30 Ekim 1888 tarihinde ABD'li denizci John Loud, derilerini işaretlemek için ucunda bilye bulunan mürekkepli kalemi icat etti ve ilk patentini aldı.
3 Bu buluşu, 1935 yılında gazete editörü olan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi geliştirdi. Biro Kardeşler, buldukları kalemi tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justo'ya gösterdi ve başkanın teşvik etmesiyle kardeşler, Arjantin'de fabrika kurdular.
4 Yapılan ikinci denemede başarılı oldular. Chicago'lu Milton Reynolds, Arjantin'de gördüğü bu kalemleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde perakende olarak satmaya başladı. 1940'larda artan tükenmez kalem üreticileri arasında rekabet oluşmaya başladı.
5 II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetleri, uçuş personeli için tükenmez kalemi tercih etti. Çünkü 3 bin metre yüksekteki basınçta diğer kalemlerin mürekkebi akıyordu.
6 Tükenmez kalemin adı ile ilgili sosyal medya ise birbirinden ilginç tanımlamalar var işte onlardan bazıları:
* Maksat birilerini kandırmak değil mi buda biziz işte anlasana :)
* Mürekkebi tükenir sadece diğer kurşun kalem gibi ucu tükenmediği için tükenmez kalem denir.
7 * Tükenmez kalemim ki; yokluğunda, tükenmeye susadığım, susuzluk buhranlarına girdiğim. mürekkebi tükenmişlik kokuyor, nefes aldıkça tükenen şiirler yazıyorum, yokluğunda uyanıyorum, uyandıkça daha da uyumak isteyerek.
8 - Tükenmesin diye üstüne "hoh"lanan defalarca sallanan fakat yinede tükenen yazının en önemli yerinde boşluk bırakan faydalı icat.
* Her çekmecenin köşesinde, her kanepenin altında bir tükenmez kalem vardır. dikkatli bakmak gerekir.
9 Bu da 'tükenmez kalem' felsefesi: Başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır. Matrix felsefesinden yola çıkabiliriz. Kalem tükenmez. Doğru. Çünkü biten kalem değil içindeki şey. İnsan öldüğünde beden tükenir ama ruh tükenmez. Onun için ruha sonsuzluk denir. Aynı bu şekil kalem tükenmiyor, içindeki şey tükeniyor. Kursun kalem tükenir. Neden derseniz çünkü yazarız yazarız bir süre sonra kalemden eser kalmaz. Minnacık hale gelir. Ama tükenmez kalemde yazarı yazarız kalemin tükenirliği yoktur. İçindeki şey tükenir.