Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tükenmişlik sendromuna dikkat!
Tükenmişlik sendromuna dikkat!
Son yıllarda ünlülerin yaşadığı tükenmişlik sendromunun gerçek manada bir hastalık olmadığını belirten Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, sendroma yakalananlara şu tavsiyelerde bulunuyor: "Tükenmişlikte yapılması gereken en önemli şey pilimizin bittiğini hissetmeye yakın kendimize yaşamın başka alanlarından deneyimler katmak olmalıdır."
Yaşam 28 Nisan 2017 - 13:05

Meryem Uzerli, Tuba Büyüküstün, Tülin Şahin, Sarp Apak, Burcu Kara… Sadece başarılı ekran performanslarıyla değil, tükenmişlik sendromu yaşamalarıyla da gündeme geldiler. Tükenmişlikle Meryem Uzerli’nin Muhteşem Yüzyıl’ı terkedip Almanya’ya yerleşmesiyle tanıştık. Sendrom sık sık depresyonla da karıştırılıyor. Peki, yaşanılan bunalım, gerçekten tükenmişlik sendromu mu, yoksa depresyon mu? Yahut, hiçbir problem olmadan kendi kendimizi hasta olduğumuza mı inandırıyoruz? Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, depresyon ile tükenmişlik sendromu arasındaki farklar hakkında önemli bilgiler veriyor…

mehmetbaskak‘TÜKENMİŞLİK HASTALIK DEĞİL’

Başkak, tükenmişlik sendromuna, yoğun çalışma temposunun, rekabet ortamı içerisinde gelişen baskının, stres yükünün, yoğun sorumluluğun, özel hayata vakit ayırmamanın ve yalnızlığın neden olabileceğini belirtiyor. Tükenmişlik sendromunun bir hastalık olarak tanımlanmasının doğru olmadığını vurgulayan Başkak, “Ancak birçok sorunun belirtisi olabilir, depresyon gibi birçok rahatsızlıkla iç içe geçmiş olabilir. İnsanlar bir sabah kalktıklarında kendilerini birden bire tükenmiş hissetmez, bu uzun bir birikimin sonucudur. Uzun bir zaman sinyallerini verir, bu açıdan belirtiler hissedildiğinde tedbir alınmalı ve ağır bir soruna dönüşmeden çözüme odaklanılmalıdır. Bu süreçte, fiziksel, psikolojik ve davranışsal belirtiler ortaya çıkabilir” diyor.

TÜKENMİŞLİKLE DEPRESYON ARASINDAKİ FARKLAR

Başkak, tükenmişlikte görülen semptomların depresyonda da görülebileceğini belirtiyor: “Aşırı tükenme, keyifsizlik, hüzünlü hissetmek ve performans düşüşü ortak semptomlardır. Yine de tükenmişlik sendromunun bazı özellikleri çok özgüldür. Örneğin, tükenmişlik sendromunda sorunlar iş kaynaklıdır. Depresyonda, olumsuz düşünceler ve duygular yalnızca çalışma ortamından değil, yaşamın her alanıyla ilgili olabilir, travma temelli olabilir. Tükenmişlikte yapılması gereken en önemli şey pilimizin bittiğini hissetmeye yakın kendimize yaşamın başka alanlarından deneyimler katmak olmalıdır. Kişisel ihtiyaçları, duygusallığımızı, hobilerimizi, bize heyecan veren yaşamın güzelliklerini kendimize hediye etmeliyiz.”