Tunca Nehri’ni ot bastı

Trakya kışın kar, yazın da yağmur yağmaması nedeniyle son yılların en kurak yılını yaşıyor. Debisinin düşüklüğü nedeniyle yüzeyinde oluşan bitki ve yosunlar, Tunca Nehri'nin bazı bölümlerini adeta yeşile boyadı.

Tunca Nehri’ni ot bastı

Türkiye’nin buğday, ayçiçeği, çeltik gibi ürünlerin en önemli merkezlerinden olan Trakya, son 91 yılın en kurak dönemini yaşıyor.

Meteoroloji verilerine göre, 1929 yılından bu yana yıllık en düşük yağış bu yıl yaşandı. Edirne’ye 2017’de metrekareye 866 milimetre, 2018’de 801 milimetre, 2019’da 431 milimetre, 1 Ocak 2020’den bugüne kadar ise 317 milimetre yağış düştü.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Bu gerçekten ciddi bir kuraklık, inşallah önümüzdeki günler böyle olmaz” dedi.

Yetkililer, Edirne’de 1929’dan bu yana yıllık yağış ortalamasının metrekareye 601 milimetre olduğunu belirterek, bu yılın ağustos ayında 1,6 milimetre yağış olduğunu, eylül ve ekim aylarında ise hiç yağış düşmediğini söyledi.

DSİ verilerine göre bölgede bulunan 6 baraj ve 31 gölette 2019 yılına yüzde 40 doluluk oranıyla girilirken, bu yıl ise aynı baraj ve göletlerde su seviyesi yüzde 20’ye düştü.

TUNCA YEŞİLE BÜRÜNDÜ

Edirne’de yaşanan kuraklık nedeniyle debisi düşen Tunca Nehri’nin bazı bölümleri yüzeyinde oluşan bitki ve yosunlar nedeniyle yeşil renge boyandı.

(FOTO: DHA)

Öte yandan, DSİ verilerine göre geçen yılın ekim ayının aynı gününe göre Edirne’deki nehir debilerindeki düşüş de göze çarpıyor.

Geçen yıl ekim ayında Edirne merkezde saniyede 68 metreküp olan Meriç Nehri debisi bu yıl 50 metreküpte kalırken, yine geçen yıl İpsala’da 124 metreküp olan debi bu yıl yarı yarıya düşerek 75 metreküpe düştü. Tunca Nehri’nde ise düşüşün daha şiddetli olduğu anlaşılıyor. Geçen yıl ekim ayında saniyede 10 metreküp olan nehir, bu yıl aynı gün 2 metreküp akıyor.

(FOTO: DHA)

“BU CİDDİ BİR KURAKLIK”

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Bu gerçekten ciddi bir kuraklık, inşallah önümüzdeki günler böyle olmaz” dedi. (DHA)

Türkiye'de 70'e yakın göl kurudu İlginizi Çekebilir Türkiye'de 70'e yakın göl kurudu